W razie wojny wjadą do innego państwa, jak do siebie. Australia chce mieć dostęp do potężnych sprzętów

Australia zdecydowała się przyspieszyć swoje dążenie do pozyskania wyjątkowych sprzętów, które wniosą zdolności desantowe kraju na zupełnie nowy poziom.
W razie wojny wjadą do innego państwa, jak do siebie. Australia chce mieć dostęp do potężnych sprzętów

Australia przyspiesza pozyskiwanie 18 średnich okrętów desantowych dla operacji armii

Australijski Departament Obrony ogłosił 23 lipca, że projekt pozyskania 18 średnich okrętów desantowych dla Australijskiej Armii zostanie przyspieszony. Ten projekt, którego koszt szacowany jest na 1,3 miliarda dolarów amerykańskich, ma zaowocować dostarczeniem pierwszego okrętu w 2026 roku, za co będzie odpowiadać firma Austal. Mowa nie o byle okrętach, a tak zwanych Littoral Manoeuvre Vessel – Medium (LMV-M), które w ramach projektu Land 8710 Phase 1 zastąpią obecnie eksploatowaną flotę piętnastu LCM-8, używanych przez 35. Eskadrę Transportu Wodnego.

Czytaj też: Okręt był, a później znikł. INS Brahmaputra był perełką dla Indii

Temat jest świeży, jako że w listopadzie zeszłego roku poznaliśmy zarówno projektanta LMV-M (Birdon Group), jak i wykonawcę projektu (wspomnianą firmę Austal). Na piętnastu LMV-M może jednak się nie skończyć, bo Australijski Departament Obrony związał się z Austal na dłużej, a to przez potencjalne zlecenie firmie zbudowanie również do ośmiu okrętów LMV-Heavy (LMV-H) w drugiej fazie projektu Land 8710, które wypełnią lukę po wycofanych w 2014 roku ze służby marynarki wojennej okrętach desantowych typu Balikpapan.

Czytaj też: Rosja rozpada się od środka. Oberwał kluczowy dla wojska ośrodek

Okręty LMV-M zostały zaprojektowane z kilkoma kluczowymi możliwościami, aby zwiększyć zdolności amfibijne Australijskiej Armii. Wśród nich wyróżnia się zasięg do nawet 3704 km, możliwość przewożenia 90-tonowych ładunków (np. czterech High-Mobility Artillery Rocket Systems (HIMARS), jednego czołgu podstawowego lub kombinacji jednego bojowego wozu piechoty i dwóch Bushmasterów) oraz robienie użytku z najnowszych osiągnięć w dziedzinie architektury morskiej i technologii. Na tle starszych LCM-8 są więc wręcz przepotężne, bo poza większą ładownością (90 vs 54 ton) i zasięgiem (3704 vs niespełna 370 km) są też szybsze, bardziej zwrotne w strefach przybrzeżnych oraz znacznie wytrzymalsze.

Czytaj też: Wąż zjadający własny ogon. USA mają kolejny problem z uzbrojeniem

Przyspieszenie tego projektu podkreśla zaangażowanie Australii w zwiększanie swoich zdolności amfibijnych i litoralnych. Integracja LMV-M w operacjach Australijskiej Armii dostarczy wszechstronną i solidną platformę do różnych misji, bo nie tylko tych wojskowych, ale też obejmujących misje pomocy humanitarnej. Wykorzystując zaawansowaną technologię i nowoczesne zasady projektowania, LMV-M znacznie wzmocni zdolność Australijskiej Armii do projekcji siły i utrzymania operacji w regionie Azji i Pacyfiku.