Na Lubelszczyźnie badają resztki po słynnym grodzie sprzed wieków. W fosie było coś interesującego

Polscy archeolodzy przeprowadzili badania terenowe na obszarze zespołu osadniczego w Czermnie. Okazuje się, że znajduje się tam fosa, której wcześniejsze wyniki datowania wskazują na pochodzenie z wczesnego średniowiecza. Naukowcy postanowili przeprowadzić prace wykopaliskowe, aby poznać ten obiekt terenowy z bliska oraz zrewidować starsze doniesienia na temat wieku.
Zespół osadniczy w Czermnie. Lokalizacja wykopu badawczego /  Tomasz Dzieńkowski i Katarzyna Radziwiłko, LWKZ, materiały prasowe

Zespół osadniczy w Czermnie. Lokalizacja wykopu badawczego / Tomasz Dzieńkowski i Katarzyna Radziwiłko, LWKZ, materiały prasowe

Obszar województwa lubelskiego okazuje się być wyjątkowo bogatym w obszary badań wykopaliskowych, o czym możemy się przekonać, studiując regularne doniesienia Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w mediach społecznościowych. Tym razem z informacji na Facebooku dowiadujemy się o najnowszych pracach przeprowadzonych w zespole osadniczym w Czermnie (gm. Tyszowce).

Czytaj też: Kopernik na Filipinach. Polskie badaczki przeprowadziły niecodzienne badania

Warto napomknąć, że stanowisko w Czermnie jest identyfikowane z wczesnośredniowiecznym grodem Czerwień, które było stolicą Grodów Czerwieńskich. Obszar ten znajduje się obecnie na pograniczu Polski i Ukrainy, a w X i XI wieku był przedmiotem sporów na linii polsko-ruskiej. Przebiegały przez ten teren liczne szlaki handlowe łączące Europę Zachodnią z Bliskim Wschodem. Świadczy to tylko o tym, że Grody Czerwieńskie były swoistym łącznikiem pomiędzy wschodem i zachodem. Nie dziw bierze, że rywalizowali o nie m.in. Włodzimierz Wielki i Mieszko I.

Mapa Polski za panowania Mieszka I (ok. 960 – 992). Grody Czerwieńskie na wschodzie / źródło: PoznaniakPopik, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Resztki po średniowiecznym grodzie na uwadze lubelskich archeologów

Badania w Czermnie tym razem skupiły wokół innego obiektu niż samo grodzisko. Kilka lat wcześniej geografowie z UMCS wysondowali 20 metrów dalej ślady fosy lub rowów, które wydatowane zostały następnie na VII i VIII wiek, czyli okres poprzedzający istnienie Grodów Czerwieńskich.

Czytaj też: Wielkie skarby w polu marchwi. Rolnik znalazł obiekty sprzed tysięcy lat 

Archeolodzy wykonali wykop po stronie wschodniej grodziska. Miał on wymiary 14 x 1,5 metra i obejmował krawędź terasy nadzalewowej i rozciągające się poniżej obniżenie – czytamy w komunikacie LWKZ. Badacze odkryli, że ówcześnie mieszkańcy niejednokrotnie borykali się z podmakającym gruntem. Próbowali się ratować, podsypując teren piaskiem, mułem, gałęziami drzew i pniami.

Zespół osadniczy w Czermnie. Ekipa badawcza podczas prac / źródło: Tomasz Dzieńkowski i Katarzyna Radziwiłko, LWKZ, materiały prasowe

Te ostatnie okazały się wyjątkowo ważne, ponieważ będą one stanowiły obiekt badań dendrochronologicznych. Zarówno przez liczenie słojów, jak i datowanie izotopowe być może uda się określić ich dokładny wiek. Tym samym zostanie zweryfikowana wcześniejsza informacja o wieku fosy.

Czytaj też: Budowa warszawskiego metra przyniosła nieoczekiwane rezultaty. Odkopana została zagadkowa piwnica

Badania prowadzono w ramach projektu NCN „Początki sąsiedztwa. Chronologia absolutna zespołu osadniczego w Czermnie-Czerwieniu i formowanie się pogranicza polsko-ruskiego w X-XIII wieku” kierowanego przez dra hab. Marcina Wołoszyna z Instytutu Archeologii UR. W pracach terenowych brali udział : dr Tomasz Dzieńkowski (UMCS), mgr Monika Maziarczuk (UMCS), mgr Patryk Maruszczak (UR) oraz pracownicy, studenci i wolontariusze. Wykopaliska z września 2023 miały charakter interdyscyplinarny. W kwestiach środowiskowych pomagał zespół prof. Jana Rodzina z UMCS. Autorami zdjęć są Tomasz Dzieńkowski i Katarzyna Radziwiłko.