Niezwykłe bakterie znalezione w algierskiej jaskini. Mogą rozwiązać poważny problem ludzkości

W niezbadanych do tej pory jaskini w Algierii odkryto bakterie obdarzone niezwykłymi zdolnościami. Mogą one rozkładać gluten, co potencjalnie oznaczałoby przełom w leczeniu celiakii.
Niezwykłe bakterie znalezione w algierskiej jaskini. Mogą rozwiązać poważny problem ludzkości

Szacunki wskazują, że co najmniej 30% wszystkich mikroorganizmów na naszej planecie żyje głęboko pod powierzchnią – w zupełnie innych warunkach niż te, które znamy w naszym świecie. Brak dostępu do światła słonecznego to dla nich norma.

Czytaj też: Bakterie zombie – jak wybierają najlepszy moment, by wrócić do świata żywych?

Natuschka Lee z Uniwersytetu Umeå mówi:

To badanie jest kolejnym przykładem fantastycznego potencjału ekscytujących mikroorganizmów na naszej własnej planecie. Pomimo intensywnych badań, do tej pory udało nam się zmapować jedynie niewielką część wszystkich mikrobów występujących na Ziemi.

Bakterie pomogą rozwiązać problem nietolerancji glutenu?

Uważa się, że jaskinie stanowią swoiste “bramy” do podziemnego świata, który nie został dokładnie zbadany. W ostatniej dekadzie poświęcono im wiele uwagi, ale wciąż większość ziemskich jaskiń pozostanie nie w pełni odkryta.

Zespół uczonych z Uniwersytetu Umeå kierowany przez Natuschkę Lee poszukiwał interesujących cech przetrwalników bakterii w dotychczas niezbadanych jaskiniach w Algierii. Naukowcy odkryli mikroorganizmy blisko spokrewnione z rodzajem Bacillus, którym interesują się astrobiolodzy ze względu na ich imponujące zdolności przetrwania. Bakterie te na naszej planecie odgrywają ważną rolę w kilku różnych kontekstach, częściowo jako patogeny, częściowo jako korzystne mikroby w kontekście ekologicznym i biotechnologicznym.

Naukowcy podczas badania jednej z jaskiń w Algierii /Fot. University of Umeå

Natuschka Lee dodaje:

Znaleźliśmy szczepy, które mogą wytwarzać substancje przeciwdrobnoustrojowe lub które mogą rozkładać gluten, substancję, która może powodować reakcje zapalne w jelitach wielu ludzi. Okazało się również, że bakterie są w stanie tolerować ekstremalne warunki, jakie występują w naszym układzie pokarmowym.

Problem celiakii dotyka ok. 1% populacji, ale nietolerancja glutenu czy laktozy dotyczy już około 25% dorosłych Polaków. Bardzo często zdarza się, że nietolerancje te są niewykryte. Nie ma skutecznych metod ich leczenia – konieczne jest całkowite odstawienie pokarmów, które działają drażniąco na nasz organizm.

Czytaj też: Na rozwiązanie zagadki czekano 50 lat. Wiadomo już, jak bakterie się poruszają

Naukowcy mają nadzieję, że w przyszłości to się zmieni, m.in. dzięki odkryciom takim, jak zespołu Natuschki Lee. Uczeni teraz zamierzają sprawdzić, czy bakterie znalezione w algierskiej jaskini mogą być przydatne dla przemysłu biotechnologicznego. Szczegółowy opis badań opublikowano w czasopiśmie Spectrum Microbiology.