Bakterie z UW pomogą w recyklingu smartfonów

Studenci z Uniwersytetu Warszawskiego chcą stworzyć bakterie bezpieczne dla środowiska, które mogłyby przysłużyć się przy odzysku wyczerpujących się surowców wchodzących w skład sprzętu elektronicznego. Projekt jest częścią prestiżowego konkursu międzynarodowego iGEM.

W tym roku drużyna z Warszawy planuje wykorzystać bakterie do wykrywania i odzyskiwania jonów metali ziem rzadkich. Takie bakterie mogą znaleźć zastosowanie przede wszystkim przy odzysku pierwiastków z grupy lantanowców z odpadów elektronicznych (smartfony, tablety…).

Głównym założeniem konkursu jest poprawa jakości życia na świecie. Dlatego, oprócz prac w laboratorium, warszawscy studenci rozpoczęli również działania w ramach tzw. human practice, w tym roku skupiając się przede wszystkim na poszerzeniu świadomości użytkowników sprzętu elektronicznego. Wśród planowanych przez nich działań znajdują się między innymi zbiórka sprzętu elektronicznego i organizacja obchodów Dnia Biologii Syntetycznej.

Konkurs iGEM (z ang: International Genetically Engineered Machine) organizowany jest już od 2003 roku przez jedną z najbardziej znanych na świecie uczelni technicznych – Massachusetts Institute of Technology w Bostonie, USA. Drużyna „Team Warsaw” będzie startować w konkursie już po raz siódmy, mając obecnie na koncie 6 medali (2 złote, 2 srebrne i 2 brązowe). W zeszłym roku w konkursie wzięło udział 215 drużyn z ponad 35 krajów.

Najnowsze informacje na temat projektu można śledzić na stronie drużyny na Facebook’u oraz na stronie internetowej pwnhub.pl, a już niebawem również na stronie konkursowej drużyny.

Czytaj więcej: Świat tonie w syntetycznych odpadach, które będą się rozkładać przez tysiące lat. Chyba że wcześniej zajmą się nimi bakterie.