Niezwykły wynalazek z Finlandii. Oto pierwsza na świecie „bateria piaskowa”. Jak działa?

Fińscy inżynierowie stworzyli pierwszą na świecie „baterię piaskową”, która jest w stanie magazynować przez długie miesiące energię wyprodukowaną z odnawialnych zasobów. Wynalazek przeznaczony jest do użycia komercyjnego i jak na razie spełnia swoją funkcję wzorowo. Bateria może przynieść niemałą rewolucję w sektorze energetycznym, zwłaszcza w tym korzystającym z ekologicznych źródeł energii.
Niezwykły wynalazek z Finlandii. Oto pierwsza na świecie „bateria piaskowa”. Jak działa?

Producentem baterii piaskowej jest fińska firma Polar Night Energy oraz lokalny dostawca energii Vatajankoski. Już teraz wybudowany obiekt służy jako magazyn energii cieplnej w Kankaanpää.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja będzie czytać umysły polityków? W Chinach stworzyli przerażający algorytm

Bateria ma kształt cylindra o wysokości 7 metrów i szerokości 4 metrów. Wewnątrz niego znajduje się sto ton rozgrzanego do temperatury około 500-600 stopni Celsjusza piasku.

Bateria piaskowa w Finlandii. Dlaczego taka?

Piasek jest dobrym, rozdrobnionym materiałem, który jednocześnie jest bardzo trwały i niedrogi w produkcji. Z uwagi na to, że zazwyczaj składa się on głównie z krzemionki, posiada wysoką temperaturę topnienia. W związku z tym może przez długi czas pozostawać podgrzany do kilkuset stopni Celsjusza i akumulować w ten sposób energię.

Jak działa nowy wynalazek? Energia wyprodukowana przez odnawialne źródła energii (w tym panele słoneczne), która nie jest w danym momencie potrzebna do wykorzystana, zostaje zmagazynowana w baterii. Następnie, gdy zajdzie taka potrzeba, energię z magazynu można „uwolnić” i wykorzystać chociażby w sieci ciepłowniczej.

Chociaż bateria ma moc grzewczą 100 kW i pojemność energetyczną do 8 MWh, to niestety nie jest bez wad. Inżynierowie nie opracowali jeszcze sposobu, w jaki można przeobrazić energię cieplną baterii w energię elektryczną. Wobec tego pozostaje tylko wykorzystywanie obiektu w jedynie wąskim zakresie energetycznym.

Czytaj też: Oto Święty Graal katalizy. Naukowcy mają sposób na przekształcanie metanu w metanol

Pomimo pewnych braków wynalazek z Finlandii niesie powiew świeżości w branży energetycznej i wśród producentów konwencjonalnych baterii litowych i innych wykorzystujących pierwiastki ziem rzadkich. Czy kilkumetrowe cylindry wypełnione piaskiem zaczną pojawiać się wkrótce w wielu miejscach na świecie? Miejmy nadzieję.

Więcej:technika