Beatbox to przekroczenie możliwości językowych człowieka. Lingwiści zafascynowani

Według badań artyści beatboxu używają strun głosowych i mięśni w sposób zupełnie inny niż robią to na co dzień, porozumiewając się językiem macierzystym. Badacze akustyki przyjrzeli się ich umiejętnościom.
Beatbox to przekroczenie możliwości językowych człowieka. Lingwiści zafascynowani

Wspólne badania zaprezentowali naukowcy z Acoustical Society of America oraz kanadyjskiego Canadian Acoustical Association w mieście Victoria. Doszli do wniosku, że niektórzy beatboxerzy potrafią wytworzyć dźwięki nieznane współczesnym lingwistom!

Patrząc na język beatboxera można odnieść wrażenie, że w jego ustach zalągł się jakiś ogromny i bardzo ruchliwy robak. Nukowcy z University of Southern California przyjrzeli się mu korzystając z rezonansu magnetycznego. Zbadano około 30 dźwięków, od klików, przez imitację bębna basowego, werbla, talerzy i inne efekty. Ale właściwie… po co?

Beatbox traktowany jest przez nich jako pomost pomiędzy językiem i muzyką, zatem chcą sprawdzić jak dalece można go wykorzystać by badać możliwości lingwistyczne człowieka. 

– Próbują oni tworzyć nowy system dźwięków – mówi Shrikanth Narayanan, szef zespołu badawczego – Chcemy zobaczyć różnice i punkty wspólne z perspektywy naukowej. 

Na początku potrzebne było skatalogowanie repertuaru poszczególnych artystów. Na użytek badania zrekrutowano pięciu różnych beatboxerów, w tym jednego z badaczy, biomedycznego inżyniera Nimishę Patil. Podczas pojedynczej sesji każdy z nich spędzał od 30 do 90 minut wykonując znane sobie dźwięki podczas gdy urządzenie do rezonansu magnetycznego podglądało jak zachowują się ich gardła i języki. Najtrudniejsze było utrzymanie jednej pozycji ciała, bo trudno nie bujać się do rytmu wykonywanej muzyki. W przeciwnym razie maszyna prześwietliłaby inną część głowy. 

 

Po wykonaniu zdjęć nadszedł czas na skatalogowanie i podzielenie na kategorię poszczególnych dźwięków używając narzędzi językoznawczych. Niektóre z dźwięków wymykały się klasyfikacjom i nie można ich było porównać do żadnego języka. 

 

– Możemy wyjść poza język, beatbox to inna platforma – mówi Narayanan. Praca jego grupy nie przyniosła jeszcze żadnych rewolucyjnych odkryć, ale mają szerokie plany. Chcę stworzyć swoisty słownik beatboxu, rozpoznać jego głoski i swoistą gramatykę (które efekty najczęściej występują obok siebie). 

Źródło: Pop Sci