Bez social mediów żyje się lepiej. Przynajmniej przez jakiś czas

Przerwa od mediów społecznościowych, nawet krótkotrwała, poprawia zdrowie psychiczne. Badana przeprowadzone przez psychologów wykazały, że nawet tygodniowa abstynencja od Facebooka, Twittera, Instagrama i innych, może mieć pozytywne działanie.
Bez social mediów żyje się lepiej. Przynajmniej przez jakiś czas

Żyjemy w czasach zdominowanych przez informacje, dlatego tak ciężko choć na chwilę odłączyć się od social mediów. Wielu osobom nie udaje się to nawet podczas urlopów, a takie przebodźcowanie wpływa negatywnie na nasze zdrowie psychiczne. Potwierdziły to badania naukowców z brytyjskiego Uniwersytet w Bath.

Porzucenie social mediów na tydzień może prowadzić co znacznej poprawy samopoczucia, złagodzenia objawów depresji i stanów lękowych. W przyszłości tego typu działanie może stać się jednym z rutynowych działań prewencyjnych zalecanych przez psychologów na całym świecie.

Zrób sobie przerwę

W badaniu przeprowadzonym przez uczonych z Uniwersytetu w Bath, przeanalizowano wpływ tygodniowej przerwy od social mediów na zdrowie psychiczne. Dla niektórych osób biorących osób oznaczało to odzyskanie nawet 9 godzin w tygodniu, które normalnie spędziłyby na przeglądaniu Instagrama, Facebooka, Twittera czy TikToka.

Wyniki opublikowane w czasopiśmie Cyberpsychology, Behaviour and Social Networking są jednoznaczne – każdy czasami potrzebuje przerwy. Wystarczy tydzień bez social mediów, by poczuć się lepiej – pod wieloma względami.

Naukowcy z Uniwersytetu w Bath losowo podzielili 154 osoby w wieku 18-72 lat, które codziennie korzystały z social mediów, na grupę badawczą i kontrolną (w której normalnie korzystali z Internetu bez limitu). Na początku badania przeprowadzono podstawowe pomiary lęku, depresji i samopoczucia.

Wszyscy ochotnicy poddani badaniu spędzali średnio 8 godzin tygodniowo na portalach społecznościowych. U uczestników, które zrobiły sobie 7-dniową przerwę, odnotowano znaczącą poprawę samopoczucia, depresji i lęku w porównaniu z tymi, które nadal korzystały z social mediów. To wskazuje na krótkoterminowe korzyści takiego działania.

Dr Jeff Lambert z Uniwersytetu w Bath powiedział:

Przeglądanie social mediów jest tak wszechobecne, że wielu z nas robi to niemal bez zastanowienia – od momentu przebudzenia do chwili, gdy zamykamy oczy w nocy. Wiemy, że to ogromny problem i że istnieją coraz większe obawy co do wpływu takiego zachowania na zdrowie psychiczne, więc w tym badaniu chcieliśmy sprawdzić, czy zwykłe poproszenie ludzi o zrobienie sobie tygodniowej przerwy może przynieść korzyści dla zdrowia psychicznego. Wielu uczestników badania stwierdziło, że wyłączenie mediów społecznościowych przyniosło pozytywne efekty w postaci poprawy nastroju i zmniejszenia ogólnego niepokoju. Sugeruje to, że nawet niewielka przerwa może mieć wpływ.

Teraz naukowcy zamierzają kontynuować badania, aby sprawdzić, czy zrobienie krótkiej przerwy może pomóc osobom w różnym wieku. Psychologowie chcą też wydłużyć czas przerwy i zweryfikować, czy po 2-3 tygodniach zaobserwowane zmiany są jeszcze wyraźniejsze.

Dr Jeff Lambert podsumował:

Media społecznościowe są oczywiście częścią życia i dla wielu ludzi stanowią nieodłączny element tego, kim są i w jaki sposób kontaktują się z innymi. Jeśli jednak spędzasz wiele godzin tygodniowo na scrollowaniu i czujesz, że ma to na ciebie negatywny wpływ, warto ograniczyć korzystanie z nich i sprawdzić, czy to pomoże.