Bezpłatne badania HCV w Warszawie

700 tys. osób w Polsce jest zakażonych HCV – alarmują lekarze. Jedynym skutecznym sposobem walki z wirusem jest jego wczesne wykrycie.

97% Polaków nie wie o zakażeniu HCV. Zdaniem lekarzy, powodem jest znikoma wiedza na temat wirusa. Mało kto wie, że wywołuje zapalenie wątroby typu C, co może prowadzić do marskości wątroby, niewydolności narządu, a także rozwinięcia się raka wątroby.

Cichy zabójca

HCV to „młody” wirus. Zidentyfikowano go 26 lat temu – stąd tak wielka liczba nieświadomych nosicieli. Zakażenie i późniejsza choroba są trudne do rozpoznania.

Około 80% osób nie dostrzega u siebie żadnych objawów. Pozostali uskarżają się na osłabienie, nadmierną senność, depresję, utratę apetytu, wzdęcia, czy objawy grypopochodne (bóle mięśni, stawów, gorączki). Alarmujące powinny okazać się: zażółcenie skóry, świąd, powiększenie wątroby i śledziony, czy nagłe zmniejszenie masy ciała – mówi dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz, internista, pulmonolog w Klinice Demeter w Warszawie.

Do zakażenia może dojść w trakcie każdego naruszenia ciągłości tkanek, zarówno w czasie zabiegów medycznych, jak i niemedycznych, na przykład podczas wizyty u kosmetyczki, czy w studiu tatuażu.

Bezcenna wiedza

Przeciwko wirusowi ciągle nie opracowano szczepionki. Jedynym skutecznym sposobem walki jest jego wczesne wykrycie. Umożliwia to proste badanie krwi i rozpoczęcie leczenia w jak najwcześniejszym stadium.

Ile kosztuje takie badanie? Zazwyczaj 40 zł, choć coraz częściej można je wykonać bezpłatnie. 1 października, z okazji Światowego Dnia Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby typu C, takie badanie będzie można wykonać bezpłatnie w warszawskiej Klinice Demeter. Dodatkowo, przez cały październik, placówka oferuje darmową diagnostykę HCV do każdego badania laboratoryjnego.

Wiedza o tym czy jesteśmy nosicielami wirusa HCV może uratować życie. Szybkie wykrywanie i skuteczne leczenie zapobiega zakażaniu kolejnych osób i jest uznawane za formę profilaktyki – mówi dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz, internista, pulmonolog w Klinice Demeter w Warszawie, która aktywnie włącza się w obchody Światowego Dnia Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby typu C.

Medycyna nie jest bezradna

Podstawowym celem leczenia jest zahamowanie lub spowolnienie pogarszanie się stanu zdrowia chorego, związanego z procesami zapalnymi w wątrobie.

Kuracja polega na stosowaniu leków przeciwwirusowych. U przewlekle zakażonych HCV stosuje się interferon pegylowany alfa oraz rybawirynę. Od niedawna dostępne są także leki działające bezpośrednio na wirusy (telaprewir i boceprewir).

– Stały postęp medycyny daje nadzieję na jeszcze skuteczniejsze wykorzystanie nowych możliwości leczenia w przyszłości. Warto się badać i pozostawać w stałym kontakcie z lekarzem – mówi dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz, internista, pulmonolog w Klinice Demeter w Warszawie.

Wiedza ratuje życie – bezpłatne badanie HCV

1 października – Bezpłatne badania dla wszystkich warszawiaków

2-31 października – Bezpłatne badanie dla osób wykonujących dowolne badanie laboratoryjne

Zarejestruj się już teraz: 22 619-81-94 lub [email protected]