Bielizna promedyczna: Jak działa wynalazek z Politechniki Łódzkiej?

Bielizna ma m.in. zawierać wkładki grzejne utrzymujące bezpieczną temperaturę w miejscu terapii i poprawiające jej skuteczność.

Na Politechnice Łódzkiej powstaje prototypowa bielizna wspomagająca profilaktykę i leczenie zapalenia dolnych dróg moczowych. Autorką projektu jest 25-letnia Emilia Frydrysiak, doktorantka na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności PŁ, która została laureatką IV edycji konkursu “Innowacja jest kobietą” Fundacji Kobiety Nauki.

Projekt zakłada opracowanie prototypowej bielizny promedycznej wspomagającej profilaktykę i leczenie zapalenia dolnych dróg moczowych. Zapewnić ma to m.in. wykonanie mikrokapsuł z olejkami eterycznymi, np. z rumianku lub szałwii oraz mikrokapsuł z ekstraktem lub sokiem z żurawiny oraz ich nałożenie na podłoża tekstylne. Do poprawy skuteczności procesu leczenia przyczynić się mają wkładki grzejne utrzymujące bezpieczną temperaturę w miejscu terapii.

Czytaj więcej: Po co nam technologie ubieralne? [BLOG]

“Jest to bielizna, mająca implementowane cztery rodzaje wkładek, z czego jedna z nich posiadać będzie tekstylne elektrody grzejne. Dwie wkładki będą miały zastosowanie izolacyjne, a na samym wierzchu będzie umieszczona wkładka wymienna. To na niej będą umieszczone związki wspomagające leczenie infekcji dolnych dróg moczowych. Będą się one uwalniały pod wpływem podwyższonej temperatury dzięki elektrodom grzejnym” – mówi Emilia Frydrysiak.

To rozwiązanie łączy w sobie wiedzę z zakresu m.in. medycyny, mikrobiologii i włókiennictwa. Jego przewagą nad tradycyjnymi formami terapii obejmującymi kąpiele parowe jest wygoda w stosowaniu. Trzy stałe wkładki będą mogły być prane wraz z bielizną. “System grzejny i mikrokapsułki stanowią część ubioru, a bielizna jest wygodna w użytkowaniu oraz nie wymaga specjalistycznej obsługi przez użytkownika” – uważa autorka projektu.

Nagrodzony projekt został zgłoszony do opatentowania. Jego twórczyni liczy, że prace nad prototypem bielizny zakończą się najpóźniej w przyszłym roku.

Czytaj więcej: Zwykłe ubrania zamieniają się w komputery. Inteligentna odzież i elektroniczna biżuteria reagują na temperaturę otoczenia, przesyłają wiadomości, ładują telefon, a nocami – świecą!