Bieżnia redukuje wagę ciała o 80%

Chciałbyś w kilka sekund zrzucić nadwagę? A może marzysz o pobiciu rekordu świata w sprincie? Już wkrótce Twoje marzenia mogą stać się rzeczywistością. Okazuje się, że wystarczy nacisnąć przycisk G-Trainera i… złoty medal jest Twój. Nie, to nie jest wirtualna rzeczywistość – to jedynie antygrawitacyjna bieżnia treningowa najnowszej generacji, która już niedługo pojawi się na rynku.

G-Trainer to przykład tak zwanej bieżni antygrawitacyjnej, która działa w następujący sposób: stojący na bieżni sportowiec obejmowany jest w okolicach pasa elastycznym, napompowanym pierścieniem, a jego nogi znajdują się w hermetycznym pomieszczeniu, do którego niewielki kompresor pompuje powietrze. Ten właśnie kompresor „wypycha” ciało do góry, zmniejszając wagę biegnącego człowieka o maksymalnie 80%. Ta zasada „pływania” nad bieżnią została nazwana Gravity Differential. Żeby urządzenie było jeszcze bardziej szczelne, dla sportowców przewidziane są również specjalne szorty wyszczuplające, wykonane z neoprenu.

Poziom kompensacji wagi jest regulowany od 0 do 80% z krokiem 1% (ten parametr, tak jak tryby biegu, jest ustalany z pomocą ekranu dotykowego). Maksymalne ciśnienie wewnątrz urządzenia jest wyższe o 10% niż ciśnienie atmosferyczne. Właśnie ta różnica „podnosi” biegacza do góry, nie odrywając jednocześnie jego nóg od bieżni. Ciśnienie powietrza w zamkniętym pomieszczeniu odczuwane jest przez biegnącego w przybliżeniu tak, jak ciśnienie wody podczas wchodzenia do rzeki po pas, lecz biegnący nie odczuwa oporu cieczy.

 Przeciętni ludzie korzystający z tej bieżni byli w stanie rozwinąć i utrzymać przez dłuższy czas prędkość około 30 km/h. W urządzenie wmontowano również wejście USB, które umożliwia podłączenie pamięci flash i zapisanie na niej indywidualnych parametrów systemu. Podczas kolejnego treningu nie trzeba już tracić czasu na ustawienia, wystarczy tylko podłączyć pamięć.  

Wynalazek specjalistów z Alter-G przysłuży się nie tylko sportowcom –  postawi on na nogi pacjentów, cierpiących na różne choroby. Trening na takim urządzeniu zapobiega bowiem przeciążeniu mięśni i stawów, a zarazem usprawnia ich pracę. „Wierzę,że G-Trainer zostanie standardem w rehabilitacji i na treningach” – powiedział Amol Saxena z fundacji medycznej Palo Alto Medical Foundation, specjalista chirurgii ortopedycznej.

G-Trainer  został już zaaprobowany przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) jako sprzęt medyczny stosowany podczas ćwiczeń fizycznych w celu spadku wagi ciała, a także w celu przyspieszenia powrotu do zdrowia pacjentów z urazami kończyn dolnych. G-Trainer może być również wykorzystywany jako wspomaganie w leczeniu chorób neurologicznych, lub po prostu jako sprzęt służący utrzymywaniu sprawności fizycznej ludzi starszych.