Protezy nie będą już potrzebne? Stworzono niesamowity implant, który przyspiesza regenerację kości

Naukowcy dokonali prawdziwego przełomu w bioinżynierii i stworzyli specjalny implant, który pomaga naprawiać uszkodzone kości bez negatywnych skutków ubocznych. Metoda ta może odmienić życie osób z poważnymi urazami szkieletu i pacjentów onkologicznych.
Rentgen kości – zdjęcie poglądowe /Fot. Freepik

Rentgen kości – zdjęcie poglądowe /Fot. Freepik

Terapie czynnikami wzrostu, które aktywują konkretne biała w celu stymulacji odnowy tkanek, są dzisiaj obiecującymi metodami leczniczymi, choć obarczonymi szeregiem skutków ubocznych. By stymulować regenerację tkanek, białka muszą być podawane do organizmu w dużych dawkach, a często zdarza się, że proces ten wymyka się spod kontroli. Dochodzi do wytworzenia się kości w miejscu niezamierzonym (ektopowe tworzenie kości) lub w najlepszym wypadku powoduje przewlekły stan zapalny, który jest groźny dla organizmu.

Czytaj też: Protezy i implanty wreszcie na całe życie? Powstał specjalny stop tytanu

Uczeni z University of Glasgow odkryli nowy sposób wykorzystania silnego efektu terapeutycznego czynników wzrostu, które biorą udział w szeroko rozumianych procesach regeneracji, bez wspominanych skutków ubocznych. Wyniki opisano w czasopiśmie Advanced Materials.

Dr Udesh Dhawan z James Watt School of Engineering na University of Glasgow mówi:

Procesy biologiczne, które leżą u podstaw tego badania, są znane od ponad dwóch dekad, ale po raz pierwszy zostały wykorzystane do wywołania efektu regeneracyjnego.

Nowy, nieinwazyjny sposób regeneracji kości

Naukowcy użyli niedrogiego polimeru o nazwie poli(akrylan etylu), czyli PEA, do opracowania implantu chirurgicznego, który można wszczepiać w miejsce ubytku kości. Materiał ma za zadanie “wychwycenie” nieaktywnych czynników wzrostu z organizmu i uruchomienie ich dokładnie tam, gdzie są potrzebne (w miejscu urazu).

Czytaj też: Żegnaj, silikonie. Nadchodzą implanty piersi z drukarki 3D

Wcześniejsze badania wykazały, że PEA wchodzi w interakcje z fibronektyną, białkiem występującym w naszym organizmie w dużych ilościach, które pomaga komórkom przylegać do siebie i rosnąć. Powstają specjalne nanosieci z innymi molekułami (kolagen, heparyna, fibryna), odsłaniając niektóre aminokwasy. Są one naturalnie wykorzystywane w organizmie do wspomagania przyczepu komórek oraz magazynowania nieaktywnych białek.

Nowy sposób regeneracji kości /Fot. University of Glasgow

Uczeni umieścili rekombinowany fragment białka zwany latentnym białkiem wiążącym czynnik wzrostu beta 1 (rLTBP1) na sieci fibronektyny, sprawiając, że obie cząsteczki przykleiły się do siebie. To bardzo ważne osiągnięcie, gdyż rLTBP1 działa jak magnes na transformujący czynnik wzrostu beta 1 (TGF-β1), który zachęca komórki do produkcji nowej tkanki kostnej. Warto nadmienić, że cząsteczki TGF-β1 są wprowadzane do organizmu w formie nieaktywnej (w kompleksie białkowym LAP) i uruchamiają się dopiero, gdy jest to konieczne.

W ten sposób powstał niezwykły implant złożony z PEA, fibronektyny i rLTBP1. Wprowadzono go do ubytku kości u myszy i poprzez mechaniczne pociągnięcie LAP z jednej strony przez integryny, a z drugiej przez rLTBP1, uwolniono TGF-β1, co aktywowało procesy regeneracyjne. Doszło do całkowitej regeneracji ubytku kości – nigdy nie udało się osiągnąć czegoś podobnego.

W eksperymentach na myszach zaobserwowano całkowitą odbudowę kości /Fot. University of Glasgow

Dr Udesh Dhawan dodaje:

Możliwość dostarczania unieruchomionych białek bezpośrednio do miejsca leczenia w ten sposób zapewnia znacznie większą kontrolę nad tym, w jaki sposób czynniki wzrostu stają się aktywne i rozpoczynają proces gojenia. Metoda ta działa również w znacznie niższych stężeniach, pomagając dodatkowo zminimalizować ryzyko niepożądanego wzrostu kości poza miejscem wymagającym gojenia.

Wstępne wyniki badań są obiecujące i pokazują, jak potężnym narzędziem są czynniki wzrostu w procesach regeneracyjnych. Terapia może pomóc w odroście kości u pacjentów, którzy stracili duże fragmenty kości z powodu poważnych wypadków lub chorób nowotworowych, zapewniając im znacznie wyższą jakość życia niż nawet najlepsze protezy.

Marcin PowęskaM
Napisane przez

Marcin Powęska

Biolog, dziennikarz popularnonaukowy, redaktor naukowy Międzynarodowego Centrum Badań Oka (ICTER). Autor blisko 10 000 tekstów popularnonaukowych w portalu Interia, ponad 50 publikacji w papierowych wydaniach magazynów "Focus", "Wiedza i Życie" i "Świat Wiedzy". Obecnie pisze także na łamach OKO.press.