Te surrealistyczne obrazy to… powiększona trzustka. Nasze ciało to sztuka [GALERIA]

Obrazy przypominają dzieła wielkich surrealistów i ekspresjonistów. Tymczasem to powiększona wielokrotnie… trzustka. Dzieła zostaną wystawione na aukcję, z której dochód w całości zostanie przeznaczony na rozbudowę Laboratorium Biodruku Tkankowego

Niekonwencjonalne i nowatorskie połączenie medycyny ze sztuką stworzył zespół Fundacji Badań i Rozwoju Nauki. Chce w ten sposób zebrać środki finansowe na realizowane przez fundację projekty medyczne. Sztandarowy z nich prowadzi zespół pod kierownictwem chirurga transplantologa dr hab. med. Michała Wszoły – naukowcy pracują nad bioniczną trzustką wydrukowaną w technice 3D. Założeniem projektu jest stworzenie trzustki „szytej na miarę” z komórek macierzystych pacjenta, co wyeliminuje ryzyko odrzutu. Jako pierwsi na świecie przeprowadzą próbę biowydrukowania w technologii 3D w pełni unaczynionego narządu już na wiosnę.

Innowacyjność bionicznej trzustki polega na zastosowaniu unikalnego składu biotuszu, zawierającego żywe komórki i wyspy trzustkowe. W laboratorium trwają intensywne prace i ostatnie badania niezbędne do przeprowadzenia próby biowydrukowania bionicznego narządu. Projekt skupia młodych polskich naukowców pod kierunkiem chirurga transplantologa dr hab. med. Michała Wszoły.

Naukowcy pracujący nad bioniczną trzustką postanowili znacznie rozszerzyć zakres prowadzonych badań. Fundacja planuje rozpocząć kolejne projekty biodruku tkanek i całych organów. W ten sposób narodził się pomysł na zorganizowanie aukcji charytatywnej, z której dochód w całości zostanie przeznaczony na rozbudowę Laboratorium Biodruku Tkankowego. 

Stąd też pomysł na pokazanie piękna trzustki na grafikach. “Wielokrotnie powiększona wydaje się być swoistym mikrokosmosem, który zachwyca kompozycjami” – mówi Anita Wolszczak-Karasiewicz, właścicielka Domu Aukcyjnego Art in House.

Wydarzenie odbędzie się 14 marca w Warszawie. Licytację artystycznych fotografii spod mikroskopu poprowadzi Pani Anita Wolszczak – Karasiewicz, właścicielka Domu Aukcyjnego Art in House. Zespół Fundacji stworzył niekonwencjonalne i nowatorskie połączenie nauki ze sztuką, za pomocą którego propaguje osiągnięcia polskich naukowców i możliwości rozwoju współczesnej medycyny.

Więcej informacji znajdziecie na stronie fundacjabirn.pl

 

 

Warto sprawdzić

Wczytuję wpisy...