Archeologiczne bogactwo w pobliżu grobu Tetiego. Znaleziska obejmują całą gamę artefaktów

Sakkara to położona nieco ponad 30 kilometrów od Kairu miejscowość, będąca tzw. nekropolią. Nic więc dziwnego, że znajdują się tam liczne groby, wliczając do tego grona miejsce pochówku Tetiego. Niedawno archeolodzy natrafili na prawdziwy wysyp pochówków.
Archeologiczne bogactwo w pobliżu grobu Tetiego. Znaleziska obejmują całą gamę artefaktów

Trumny i mumie mogą być powiązane z otoczeniem Tetiego, który rządził Egiptem przez dwanaście lat, choć nie jest jasne, kiedy dokładnie: gdzieś pomiędzy 2300 i 2181 rokiem p.n.e. Archeolodzy sprawdzili między innymi piramidę, w której znajdują się szczątki tego faraona, znanego między innymi dlatego, że był założycielem VI dynastii.

Czytaj też: Przodkowie człowieka mistrzami gotowania? Dowody sięgają odległej przeszłości

Teti był czczony jako bóg w okresie Nowego Państwa, dlatego ludzie chcieli być pochowani w jego pobliżu. Jednak większość pochówków znanych wcześniej w Sakkarze pochodziła albo ze Starego Królestwa, albo z Późnego Okresu. Teraz znaleźliśmy 22 szyby na głębokości od 9 do 18 metrów, wszystkie z pochówkami z Nowego Królestwa. wyjaśnia Zahi Hawass, uczestnik wykopalisk

Jak dodaje egiptolog, na miejscu udało się zlokalizować ogromnych rozmiarów wapienny sarkofag, w którym znajduje się około 300 bogato zdobionych trumien z okresu Nowego Królestwa. Trumny zawierają wizerunki zmarłych, a każda z nich ma unikalny charakter. Ozdobiono je również scenami z Księgi Umarłych i umieszczono imiona wszystkich pochowanych. Częstym widokiem okazują się też podobizny Czterech Synów Horusa, którzy chronili organy zmarłego.

Pochowani na miejscu ludzie mogli wywodzić się z otoczenia Tetiego

Pomimo upływu tysięcy lat zawartość trumien okazałą się zachowana w zaskakująco dobrym stanie. Sugeruje to, iż techniki mumifikacji były w okresie Nowego Królestwa bardzo rozwinięte. Hawass relacjonuje, iż niektóre trumny mają dwa wieka, a najbardziej niesamowita wydaje się ta, na której umieszczono maskę kobiety wykonaną z litego złota.

Czytaj też: Stonehenge to przy tej budowli świeżynka. Göbekli Tepe jest znacznie starsza od piramid

W środku trumien znaleziono również artefakty takie jak starożytna gra Senet, niewielkie figurki znane jako uszebti, podobizny bóstwa zwanego Ptahem (i utożsamianego z Sokarem) oraz metalowy topór. Na uwagę bez wątpienia zasługuje fakt, iż udało się zidentyfikować anonimową do tej pory kobiecą postać. Jak się okazuje, władczyni miała na imię Neith i nigdy wcześniej nie pojawiała się w zapisach historycznych.