Boli kręgosłup? Doświadcza go już 70% osób po trzydziestce

Nowoczesne technologie z jednej strony szkodzą naszemu zdrowiu, a z drugiej – wspomagają je. Bóle kręgosłupa, które są skutkiem naszej cywilizacji, dzięki osiągnięciom naukowym i technologicznym tej samej cywilizacji mogą być zwalczane.

Bóle kręgosłupa – przyczyny i skutki

Zapatrzeni w ekrany laptopów, tabletów i smartfonów, przesiadujemy długie godziny w pozycji ze schylonym karkiem. Zbyt długo pracujemy przy biurku, jesteśmy za mało aktywni fizycznie i niewłaściwie wypoczywamy. Do tego dochodzi często nadwaga i stres. Problemy z kręgosłupem są coraz powszechniejsze. Lekarze szacują, że ponad 70% osób po trzydziestce przynajmniej raz w życiu doświadczyło bólu kręgosłupa.

Zwyrodnienia i choroby kręgosłupa skutkują poważnymi dolegliwościami. Powodują bóle pleców i karku, ale także nóg, stóp, pośladków i głowy. Są przyczyną uczucia sztywności, które jest najsilniejsze tuż po przebudzeniu, zwłaszcza gdy śpimy na nieodpowiednim materacu. Problemy z kręgosłupem mogą prowadzić również do zaburzenia pracy jelit i czynności seksualnych.

Najnowsze osiągnięcia nauki a problemy z kręgosłupem

Ogromny postęp technologiczny jest coraz częściej wykorzystywany w służbie medycyny. Ludzkość pokłada wielkie nadzieje w badaniach związanych z programowaniem komórek, przeszczepami narządów produkowanych na drukarkach 3D czy coraz bardziej zaawansowanymi egzoszkieletami. Wizja przyszłości, wykreowana przez reżyserów i pisarzy SF, może się ziścić, jeśli sukcesem zakończy się program 2045 Initiative, którego celem jest przeniesienie świadomości ludzkiej do komputera, a tym samym zapewnienie człowiekowi nieśmiertelności. Czy będziemy żyć wiecznie, przybrani w hardware?

Tymczasem jednak wciąż żyjemy w biologicznym ciele, które często nas zawodzi. Nauka i technika mogą nam pomóc również na tym polu. Zdjęcia RTG, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny ułatwiają prawidłową diagnozę schorzeń narządów ruchu. Nowoczesne technologie stosuje się także przy rehabilitacji kręgosłupa. W przypadku ciężkich zwyrodnień konieczna bywa operacja. Dzięki rozwojowi neurochirurgii można wszczepiać do kręgosłupa precyzyjnie dobrane implanty. Takie operacje w ostatnich latach stają się coraz bardziej bezpieczne i coraz mniej inwazyjne.

Jak zapobiegać bólom kręgosłupa?

Najnowsze osiągnięcia technologiczne wykorzystuje się również w profilaktyce chorób kręgosłupa. W dbaniu o prawidłową postawę mogą nam pomóc elektroniczne gadżety, które sygnalizują na przykład niewłaściwy sposób siedzenia przy biurku. Mamy do wyboru coraz więcej krzeseł, foteli i siedzisk, w których każdy najdrobniejszy element został zaprojektowany po to, by służyć zdrowiu naszego ciała. Zaawansowaną technologię wykorzystują również producenci łóżek i materacy.

Ważnymi elementami profilaktyki są również proste nawyki, do których nie potrzebujemy technologii – częste przerwy w pracy, prawidłowa pozycja przy biurku i aktywność fizyczna. Jeśli chodzi o sport, najlepsze dla naszego kręgosłupa jest pływanie, które odciąża cały układ kostny. Ciało zanurzone w wodzie pozornie traci na wadze, co sprawia, że czujemy się jak w stanie nieważkości. Astronauci mówią, że spośród ziemskich doświadczeń to właśnie pływanie najbardziej przypomina uczucie przebywania w przestrzeni kosmicznej. W stanie nieważkości w wyniku braku nacisku na kręgosłup ludzie stają się wyżsi o około 5 cm. W wodzie kręgosłup również na chwilę rozciąga się i nie musi podtrzymywać ciężaru ciała, które jest unoszone przez wodę. Dzięki pływaniu mięśnie wzmacniają się, podtrzymując całą sylwetkę i wspomagając kręgosłup w jego pracy.

Dobry sen to podstawa

Higiena pracy, prawidłowa postawa i aktywność fizyczna to jeszcze nie wszystko. Niezmiernie ważny, a często niedoceniany jest odpoczynek nocny. W trzeciej księdze kultowego komiksu Papcia Chmiela Tytus przygotowuje się pod okiem Romka i A’Tomka do lotu w kosmos. Druh zastępowy zaleca mu spanie na okruszkach. Dzięki temu przyszły astronauta ma wykształcić w sobie odporność na wszelkie niewygody. Prawda jest jednak taka, że powinniśmy raczej traktować siebie i swoje ciało jak księżniczka na ziarnku grochu. Im lepiej się wyśpimy w nocy, tym bardziej będziemy odporni na wszystkie przeciwności dnia i gotowi do walki z nimi.

Blisko jedną trzecią doby spędzamy w pozycji leżącej, której nie kontrolujemy w czasie snu. Dlatego tak ważne jest wygodne łóżko i prawidłowy materac. Idealnie dobrany materac powinien dostosowywać się do ciała, eliminować wszystkie punkty nacisku, równomiernie rozprowadzać ciężar i zapewniać komfortowe podparcie. Wybór odpowiednich mebli do spania to czynność, której poświęcamy uwagę tylko raz na bardzo długi czas. Zainwestowana w to energia przez następnych kilkanaście lat odpłaca się nam dbałością o zdrowie bez naszego udziału, podczas snu.

Kosmiczny materac przeciwko kosmosowi bezsenności

Istnieją materace, które mają licencję Amerykańskiej Fundacji Kosmicznej na używanie znaku „Certyfikowana Technologia”. Materace TEMPUR, bo o nich mowa, są produkowane z materiału, który powstał w latach 70. w Centrum Badawczym NASA im. Josepha Amesa. Materiał został zaprojektowany tak, żeby absorbować nacisk i wspomóc astronautów podczas startów w kosmos. Przez lata był doskonalony w kierunku jak najlepszego podparcia ludzkiego ciała w czasie snu.

„Kosmos bezsenności jest wielowarstwowy i literacki” – powiedział hiszpański pisarz José Carlos Somoza. Większość z nas jednak zapewne wolałaby takiego kosmosu nie doświadczać. Warto zadbać o dobry sen, który ma bardzo duże znaczenie nie tylko dla zdrowego kręgosłupa, lecz także dla całego organizmu.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Tempur Sealy – producentem materacy z materiału Tempur.