Brazuca – jak powstała piłka na mundial?

Lepsza przyczepność, stabilność i aerodynamika na boisku – to cechy, które wyróżniają Brazucę, najintensywniej testowaną oficjalną piłkę Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2014 w Brazylii.

Większość swoich niezwykłych właściwości „Brazuca” zawdzięcza zewnętrznej powłoce – podkreśla Thomas Michaelis, menadżer projektu kierujący opracowaniem piłki w Bayer MaterialScience. – Powłoka piłki składa się z pięciu warstw poliuretanu o różnej grubości i chropowatej powierzchni. To dzięki nim piłka Mistrzostw Świata jest odporna na ścieranie i niezwykle wytrzymała. Taka budowa gwarantuje odporność na czynniki zewnętrzne oraz na otarcia, jak również odpowiada za elastyczność piłki i utrzymanie wyglądu.

Zaawansowana powłoka

Zewnętrzną warstwę pokrycia piłki stworzono z trzech rodzajów poliuretanu o różnej grubości. Odpowiadają one za wytrzymałość piłki na czynniki zewnętrzne i ścieranie, pozwalając utrzymać elastyczność, a także charakterystyczny wygląd. 

Czytaj więcej:  Piłkarski fach wymaga nie tylko rozwijania wydolności płuc i mięśni ud. Za tym, jak współczesny piłkarz zachowuje się przez 90 minut na boisku, stoją coraz częściej psychologia i nauki ścisłe

Warstwa środkowa – o właściwościach przyczepnych – łączy warstwę z tkaniny z kolejnymi. Następna warstwa, o grubości zaledwie jednego milimetra, została stworzona z pianki poliuretanowej Impranil®, zawierającej miliony mikrokomórek wypełnionych powietrzem. Niezwykła elastyczność powłoki piankowej powoduje, że kopnięta piłka natychmiast odzyskuje swój idealnie kulisty kształt, zapewniający optymalną trajektorię lotu. Wewnątrz piłki znajduje się balon z kauczuku butylowego.  

Powierzchnia typowej piłki futbolowej składa się z 12, 16 czy nawet 32 łat, natomiast „Brazuca” wykonana jest z 6 identycznych paneli. Ta symetria ma nie tylko estetyczne, lecz również praktyczne znaczenie: im więcej paneli, tym więcej szwów wchłaniających wilgoć. Mniejsza liczba części składowych oznacza, że piłka jest trwalsza i bardziej odporna na działanie czynników atmosferycznych.

Czytaj więcej: Astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej życzyli powodzenia zawodnikom Mistrzostw Świata w i zapowiedzieli, że … sami także będą oglądać mecze rozgrywane podczas mundialu w Brazylii!

Panele połączone są za pomocą opatentowanej technologii termicznej, przy użyciu specjalnych substancji klejących Dispercoll ® U, testowanych przez Bayer w różnorodnych warunkach temperatury i ciśnienia. Dzięki nim „Brazuca” jest praktycznie wodoodporna.

Rdzennie brazylijska

Nazwa „Brazuca” odzwierciedla brazylijską joie de vivre (radość życia) – podobnie, jak kolorystyka piłki. Już tworzenie nazwy przebiegało w sposób charakterystyczny dla narodu zakochanego w futbolu: w głosowaniu wzięło udział ponad milion brazylijskich kibiców, z których więcej niż 70 proc. oddało głos na zwycięską propozycję. To pierwszy przypadek w historii, gdyż dotąd federacja piłkarska samodzielnie wybierała nazwę piłki mistrzostw.