Budynek drukowany w 3D powstaje w Amsterdamie

Technologia drukowania w trójwymiarze zostanie tu wykorzystana na każdym etapie budowy, włącznie ze stworzeniem mebli.

Setki lat po tym, jak bogaci kupcy budowali wąskie i wysokie ceglane kamieniczki, które do dziś tworzą charakterystyczną panoramę Amsterdamu, holenderscy architekci z pracowni DUS Architects postanowili powtórzyć ten proces, ale z wykorzystaniem najnowszych technologii na miarę XXI wieku. Za cel postawili sobie stworzenie modułowego domu z tworzywa sztucznego. Do jego realizacji wykorzystają gigantyczną drukarkę 3D. Efekt ma przypominać budowle z klocków Lego.

Budynki drukowane w 3D już wcześniej wzięli na warsztat naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii [Czytaj także: DRUKOWANE DOMY CORAZ BLIŻEJ]. Tym razem jednak drukarka ma od razu tworzyć całe pomieszczenia, dzięki czemu będzie można dowolnie zestawiać i wymieniać pokoje, a nawet… rozłożyć budynek na czynniki pierwsze i przenieść go w inne miejsce. 

Budynek wydrukuje gigantyczna drukarka 3D Kamermaker o wysokości 6 metrów, której stworzenie jednego elementu zajmuje około tygodnia. Pierwszy, gotowy już element, który tworzy narożnik budynku razem z częścią schodów waży 180 kg. Za pomocą tego urządzenia architekci chcą stworzyć wszystkie elementy konstrukcji, począwszy od elewacji, instalacji wodnej i elektrycznej, a kończąc na wystroju wnętrz i ozdobach. 

Finalnie dom ma się składać z 13 pomieszczeń i przypominać pozostałe kamienice Amsterdamu.

Jedna z projektantek DUS Architects, Hedwig Heinsman podkreśla, że celem budowli jest raczej odkrywanie i sprawdzanie potencjału drukowania 3D w budownictwie niż stworzenie w pełni funkcjonalnego domu. Trzy lata pracy nad budynkiem to czas, kiedy architekci będą mogli w praktyce sprawdzić możliwości tworzenia nowych materiałów, projektów i wypróbować różne technologie budowlane. – Jest tylko jeden sposób, żeby to sprawdzić. Zrobić to – mówi Hedwig Heinsman.

Obecnie budownictwo jest jednym z najbardziej nieefektywnych i zanieczyszczających środowisko gałęzi przemysłu na świecie. Wykorzystanie drukowania 3D ma szansę to zmienić, poprzez całkowite zredukowanie odpadów, kosztów transportu i wykorzystaniu odpowiednich materiałów, które będzie można poddać recyklingowi.