Bułgaria – starożytna kultura na skrzyżowaniu cywilizacji

Na niewielkim terytorium Bułgarii znajduje się 9 obiektów uznanych przez UNESCO za cenne światowe dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze. Warto je poznać odwiedzając ten kraj.

Bułgaria jest spadkobiercą kilku starożytnych cywilizacji. Trakowie, Rzymianie, Bizantyjczycy i Prabułgarzy pozostawili na tych ziemiach bezcenne świadectwa kunsztu rzemieślniczego i architektury, świadczące o rozwoju tych kultur. Zabytki są rozproszone po całym kraju, dzięki czemu Bułgaria jest jedną z najbardziej atrakcyjnych destynacji dla osób zainteresowanych turystyką kulturową. Ponadto Bułgaria szczyci się dziewiczą przyrodą i zdumiewającą bioróżnorodnością przyrody, chronioną w parkach i rezerwatach tego kraju.

Bogate dziedzictwo kulturowe i naturalne Bułgarii otrzymało wysoką ocenę UNESCO – wyspecjalizowanej organizacji ONZ wspierającej naukę, kulturę i sztukę. Lista światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego UNESCO obejmuje obiekty o wyjątkowym znaczeniu dla ludzkości, których ochrona i  zachowanie dla przyszłych pokoleń jest zadaniem priorytetowym. Na liście UNESCO znalazło się dziewięć  bułgarskich obiektów – siedem kulturalnych i dwa przyrodnicze.

Jeździec z Madary

W 1979 roku na Listę światowego dziedzictwa UNESCO został wpisany Jeździec z Madary –  unikalny relief skalny, znajdujący się w północno-wschodniej części kraju, w pobliżu stolicy pierwszego państwa bułgarskiego – Pliski. Na wysokości 23 m, nieznany autor  wyrzeźbił w skale fascynującą scenę. Mimo iż od jej powstania upłynęło ponad 1000 lat, na skale można odróżnić sylwetkę jeźdźca z kopią w ręku, zranionego lwa leżącego u nóg konia i psa myśliwskiego. Nie wiadomo,  w którym dokładnie roku powstał relief, a naukowcy nadal zastanawiają się, kim był uwieczniony na skale jeździec.

Cerkiew Bojańska

W 1979 roku na liście UNESCO umieszczono bojańską cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja i św. Pantelejmona. Ta unikalna świątynia znajduje się w sofijskiej dzielnicy Bojana, u podnóża łańcucha górskiego – Vitoshy. Powstała pod koniec Х w. Jej największym bogactwem są kilkuwarstwowe, średniowieczne freski. Wśród wizerunków na ścianach można odróżnić Jezusa Chrystusa i Matkę Boską, bułgarskich carów i caryce  oraz świętych.

Skalne cerkwie w Iwanowie

W 1979  roku do listy  UNESCO  dopisano  monolityczny kompleks skalnych cerkwi w pobliżu wsi Iwanowo  w parku przyrodniczym Rusenski Łom. Мonasterski kompleks pod wezwaniem św. Michała Аrchanioła, składający się z kilku skalnych świątyń, powstał w XII w. Najbardziej znana jest świątynia św. Bogurodzicy z pięknymi, dobrze zachowanymi freskami. Kompleks jest położony na terenach malowniczego parku Rusenski Łom, 20 km od miasta Ruse w kierunku południowym. Niedaleko znajduje się inny znany  zabytek – Monaster Basarbowski, który jest jedynym czynnym, skalnym monasterem  w Bułgarii.

Rylski Monaster

Wpisany na listę UNESCO w 1983 roku. Monaster znajduje się w sercu gór Ryła i jest największym klasztorem w Bułgarii. Został założony w Х w. przez św. Iwana i w ciągu swej wielowiekowej historii był ostoją  chrześcijańskiej wiary oraz bułgarskiej oświaty i kultury. Rylski Monaster jest jednym z symboli Bułgarii i należy do najczęściej zwiedzanych zabytków kraju. Tutejsze muzeum przedstawia zdumiewającą historię tego miejsca.

Tracki grobowiec w Kazanłyku

Wpisany na listę  UNESCO w 1983 roku. Znajduje się w niedużym parku w mieście Kazanłyk. Grobowiec został wzniesiony w ІV – ІІІ w. p.n.e. przez nieznanego, trackiego władcę. Światowy rozgłos uzyskał dzięki unikalnym ściennym malowidłom w korytarzu i  na kopułowym sklepieniu grobowca, które uważane są za jedne z najlepiej zachowanych dzieł antycznych z epoki wczesnohellenistycznej.

Tracki grobowiec w Swesztari

Wpisany na listę UNESCO w 1985 roku. Grobowiec został wzniesiony w ІІІ w. p.n.e. i zachwyca  niecodziennym wystrojem architektonicznym i ornamentyką. W grobowcu spoczywał tracki władca z plemienia Getów. Sklepienie komory grobowej podtrzymywane jest przez kariatydy – kobiece posągi z podniesionymi rękami. Mimo upływu czasu, na ich twarzach i włosach można dostrzec ślady polichromii.

Stare Miasto Nesebyr

Wpisano je na listę UNESCO w 1983 roku. Miasto Nesebyr znajduje się nad brzegiem Morza Czarnego w odległości 36 km na północny-wschód od Burgas. Nesebyr został założony przez 3200 laty i jest jednym z najstarszych miast Europy. Harmonijnie łączy w sobie architekturę starożytną i średniowieczną. Cenne zabytki z historii tego miasta przechowywanych są w Muzeum Archeologicznym.

Park Narodowy Pirinu

Wpisany na listę UNESCO w 1983 r. Park narodowy położony jest w łańcuchu górskim Pirin, w południowo-zachodniej części Bułgarii. Na jego terytorium znajduje się wiele przyrodniczych fenomenów, jeziora polodowcowe, lasy iglaste i wyjątkowo bogata bioróżnorodność: 1315 gatunków roślin, ponad 2000 gatunków bezkręgowców, ponad 200 gatunków kręgowców i  159 gatunków ptaków .

Rezerwat przyrody Srebyrna

Słodkowodne jezioro Srebrna wpisano na listę UNESCO w  1983 г. Stanowi ono schronienie dla blisko 100 gatunków ptaków, w tym wielu rzadkich i zagrożonych, które mają tu swoje gniazda, jak również dla 80 gatunków ptaków przelotnych, które wypoczywają  tu w  czasie wędrówki na południe. Rezerwat znajduje się  na szlaku wędrownym ptaków z Europy do Afryki – Via Pontica, stąd można tu zobaczyć niecodzienną ilość i różnorodność gatunków ptaków wodnych, m.in. pelikana kędzierzawego (Pelecanus crispus), gęś małą (Anser erythropus), kaczkowate (Anatidae), wąsatkę (Panurus biarmicus), czaplę białą (Ardea alba) i niemego łabędzia (Cygnus olor).

Więcej informacji nt. atrakcji turystycznych Bułgarii można znaleźć na stronie: bulgariatravel.org.

Więcej:podróże