Bunostegos akokanensis: Pradawny gad, który chodził na czterech nogach

Masywny przodek gadów sprzed około 260 mln lat był jednym z pierwszych zwierząt, które chodziły po lądzie na wyprostowanych nogach.

Pradawny gad zamieszkiwał suche obszary superkontynentu o nazwie Pangea ok. 260 mln lat temu. Zwierzęciu nadano nazwę Bunostegos akokanensis. Jest to najstarsze znane zwierzę, o którym można powiedzieć, że chodziło w pełnym tego słowa znaczeniu na swoich czterech nogach. 

Bunostega przypominała wielkością krowę z guzowatą głową i kościanym pancerzem na grzbiecie. Skamieniałości kilku osobników tego gatunku odkryto w Nigrze w Afryce. Zwierzę stało i chodziło podobnie jak dzisiejsze duże ssaki – krowy czy hipopotamy – unosząc ciało w górze dzięki długim nogom. Inne czworonogi w tym czasie raczej pełzały po ziemi. Ich nogi ułożone były raczej horyzontalnie w stosunku do ciała.

Naukowcy w początkowym stadium prac sądzili, że podobnie będzie z bunostegą, jednak dokładne analizy anatomiczne ukazały zupełnie inny obraz.

Wiele zwierząt, które żyły wówczas, miało podobną pionową lub częściowo pionową tylną kończynę. Co jednak interesujące, podobnie spionizowane były również przednie kończyny bunostegi. Znajdowały się one pod tułowiem, co sprawiało, że zwierzęta kroczyły, a nie czołgały się.

Zdaniem badaczy poruszanie się na wyprostowanych kończynach wynikało z przystosowania związanego ze zdobywaniem pokarmu. Źródła pożywienia i wody mogły być rozrzucone na suchych połaciach, a pokonywanie dużych dystansów było bardziej efektywne na pionowych nogach.

Odkrycie opisano na łamach pisma „Journal of Vertebrate Paleontology