“Niewidoczna” praca kobiet generuje więcej zysku niż branża IT. Raport Oxfam

„Na całym świecie kobiety pracują codziennie 12,5 mld godzin bez wynagrodzenia” – wynika z raportu organizacji humanitarnej Oxfam. Eksperci szacują, że nieodpłatna praca wykonywana przez kobiety generuje dla globalnej gospodarki trzy razy więcej zysku niż branża technologiczna.
“Niewidoczna” praca kobiet generuje więcej zysku niż branża IT. Raport Oxfam

W raporcie „Time to care” Oxfam oszacował, że nieodpłatna praca kobiet generuje rocznie 10,8 biliona dolarów dla światowej gospodarki.

– To bardzo ważne, abyśmy zdali sobie sprawę, że niewidzialnym silnikiem naszej gospodarki jest tak naprawdę nieopłacana praca opiekuńcza kobiet. To musi się zmienić – powiedział Amitabh Behar, prezes Oxfam India.

Behar przywołał przykład hinduski – Buchu Devis, która dziennie spędza nawet 16-17 godzin na pracach domowych, związanych m.in. z przygotowaniem posiłków czy pozyskaniem wody, co wiąże się z pokonaniem pieszo nawet 3 km. Do tego dochodzi praca zarobkowa – bardzo słabo płatna, w trudnych warunkach.

– W ponad 30 krajach ludzie protestują. Nie chcą dłużej akceptować tych nierówności, nie chcą żyć w takich warunkach – ocenił Behar.

Choć przykład podany przez prezesa indyjskiego oddziału organizacji może wydawać się skrajny, powinniśmy pamiętać, że mówimy o milionach ludzi żyjących w skrajnej biedzie, często bez dostępu do opieki medycznej, czystej wody pitnej czy pracy na godnych warunkach.

 

Davos 2020 – zjazd miliarderów

Raport Oxfam powstał w związku z rozpoczynającym się 21 stycznia szczytem w Davos. Choć w tym roku jubileuszowe 50. światowe forum gospodarcze odbywa się pod hasłem „Partnerzy na rzecz zrównoważonego i spójnego świata”, to nie brakuje słów krytyki pod adresem uczestników.

Wśród nich są bowiem najbogatsi ludzie świata oraz głowy państw. Polskę mają reprezentować prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i minister finansów Tadeusz Kościński.

– Z jednej strony mamy milionerów, którzy pojawiają się na szczycie w Davos ze swoimi prywatnymi samolotami, a z drugiej rzesze kobiet, które żyją jak Buchu Devi – mówił w rozmowie z Reuters prezes Oxfam India.

Z raportu Oxfam wynika też, że nierówności społeczne pogłębiają się w zastraszającym tempie. „1 proc. najbogatszych ludzi na świecie dysponuje majątkiem przewyższającym ponad dwukrotnie bogactwo reszty ludzkości łącznie – podaje organizacja humanitarna.

 

Najbogatsi coraz bogatsi

Oxfam wezwał do przyjęcia „polityki niszczenia nierówności” i skrytykował rządy, które „masowo zaniżają podatki dla bogatych” oraz korporacji, podczas gdy sektor usług publicznych jest niedofinansowany.

– Nasze gospodarki napychają kieszenie miliarderów i wielkich firm kosztem zwykłych mężczyzn i kobiet. Nic dziwnego, że ludzie zaczynają kwestionować, czy miliarderzy w ogóle powinni istnieć – powiedziała Amitabh Behar.

Według danych Bloomberga trzech najbogatszych ludzi na świecie zgromadziło majątek o łącznej wartości 231 mld dolarów, tylko w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Jeff Bezos, dyrektor generalny Amazon.com Inc, nadal pozostaje liderem rankingu światowych miliarderów. Mark Zuckerberg, dyrektor generalny Facebooka, jest na piątym miejscu.

Zgodnie z wyliczeniami Oxfam osoba, która oszczędzałaby 10 tys. dolarów dziennie od czasu budowy piramid w Egipcie, nadal miałaby tylko jedną piątą średniej fortuny osób z pierwszej piątki miliarderów na świecie – podaje forsal.pl.

Oxfam alarmuje, że nierówności ekonomiczne wymknęły się spod kontroli i należy jak najszybciej wdrożyć działania mające na celu ich zniwelowanie. Według analizy Banku Światowego, na którą powołuje się organizacja, gdyby kraje zmniejszyły nierówność dochodów o 1 proc. rocznie, do 2030 r. liczba ludzi żyjących w skrajnym ubóstwie zmniejszyłaby się o 100 milionów osób.