Carrizozo Malpaís – czarna blizna na pustyni w Nowym Meksyku. Ma 80 km długości i jest widoczna z kosmosu

Carrizozo Malpaís, masywny starożytny wypływ lawy widziany z kosmosu wygląda jak “czarna blizna”. Jeden z astronautów z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zrobił oszałamiające zdjęcie pustyni w Nowym Meksyku.
Pustynia Chihuahua

Pustynia Chihuahua

Carrizozo Malpaís to wypływ lawy bazaltowej, który obejmuje ok. 337 km2 powierzchni i ma 75 km długości. Znajduje się w pobliżu Carrizozo, miasta na pustyni Chihuahua w Nowym Meksyku i jest jednym z największych wypływów lawy, które powstały na Ziemi w ciągu ostatnich 10 000 lat.

“Czarna blizna” na pustyni

Obraz jest tak naprawdę mozaiką czterech zdjęć wykonanych 30 czerwca przez jednego z astronautów przebywających na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Jest tym samym jednym z najbardziej szczegółowych zdjęć lotniczych przepływu lawy, jakie kiedykolwiek wykonano. Zostało opublikowane na stronie NASA Earth Observatory.

Little Black Peak – nieaktywny stożek wulkaniczny położony na północnym krańcu Carrizozo Malpaís – jest najwyższym punktem większego wulkanu tarczowego. Erupcja, która doprowadziła do powstania Carrizozo Malpaís rozpoczęła się ok. 5000 lat temu i trwała 20-30 lat. W tym czasie magma powoli wypływała z wulkanu tarczowego, który jest do dzisiaj uśpiony. Powstał drugi najmłodszy wypływ lawy w Nowym Meksyku i jeden z najdłuższych z epoki holocenu. Od najbardziej wysuniętych na północ do najbardziej wysuniętych na południe punktów rozciąga się na 75 km przez pustynię Chihuahua.

Czytaj też: Co wulkan, to obyczaj. Życie na Ziemi dawniej kontrolowały superwulkany. A dzisiaj?

Jaśniejsze obszary w strumieniu to różne rodzaje cech lawy, m.in. szczeliny, zapadnięcia i depresje lub nagie obszary bez lawy. W obrębie tych stref może rosnąć roślinność, taka jak opuncje czy jałowce. Droga przecina górny obszar strumienia lawy, a linia kolejowa łączy się z miastem Carrizozo. Malpaís Spring rozciąga się od południowej strony strumienia, na północ od poligonu rakietowego White Sands Missile Range.

Carrizozo Malpaís /Fot. NASA

Więcej na ten temat można przeczytać na oficjalnej stronie U.S. Geological Survey (USGS).

Marcin PowęskaM
Napisane przez

Marcin Powęska

Biolog, dziennikarz popularnonaukowy, redaktor naukowy Międzynarodowego Centrum Badań Oka (ICTER). Autor blisko 10 000 tekstów popularnonaukowych w portalu Interia, ponad 50 publikacji w papierowych wydaniach magazynów "Focus", "Wiedza i Życie" i "Świat Wiedzy". Obecnie pisze także na łamach OKO.press.