Ceny mieszkań w Polsce – jak się kształtują?

W Sopocie średnia cena mieszkań na rynku wtórnym jest najwyższa w Polsce.

Według raportu portalu nieruchomości oferty.net w lutym br. m2 lokalu kosztował tu aż 9 478 zł. Sopot jest ponadto jedynym uwzględnionym w raporcie miastem, gdzie ceny mieszkań w skali roku wzrosły – dokładnie o 0,2%. Ten fakt już sprawia, że nieruchomościowy rynek sopocki, na którym nie brakuje lokali ekskluzywnych, może być w skali kraju uznawany za wyjątkowy.

Co ciekawe – w sąsiadujących z Sopotem miastach, Gdańsku i Gdyni, ceny lokali są już średnio o blisko 40% niższe. W Gdańsku za jeden m2 mieszkania nabywca będzie musiał zapłacić ok. 5 763 zł, a w Gdyni tylko 5 588 zł.
W Warszawie za M z drugiej ręki trzeba zapłacić średnio 8 389 zł, czyli o ponad 1000 zł mniej niż w Sopocie. Trzecim miastem uwzględnionym w raporcie, w którym nieruchomości są najdroższe jest Kraków – na rynku wtórnym jeden m2 lokalu kosztuje tutaj 6 912 zł. Mieszkania w Grodzie Kraka staniały względem lutego 2012 r. o blisko 3%.

Jeszcze taniej za własne lokum zapłacimy we Wrocławiu – średnio ok. 5 798 zł za m2. W stolicy województwa dolnośląskiego zanotowano najwyższy spadek średnich cen mieszkań względem zeszłego roku – za M z rynku wtórnego zapłacimy tutaj aż o 7,5% mniej niż w lutym 2012 r.

Do 4 000 zł za jeden m2 mieszkania zapłacimy średnio na rynku łódzkim (3 802 zł), katowickim (3 880 zł) i bydgoskim (3 991 zł). Oznacza to, że w Łodzi – oddalonej od stolicy o dwie godziny jazdy pociągiem – ceny ofertowe lokali z drugiej ręki są przeciętnie ponad dwa razy niższe niż w Warszawie.

Według analizy rynków nieruchomościowych największych polskich miast zdecydowanie najtaniej za jeden m2 nabywcy będą musieli zapłacić w Gorzowie Wielkopolskim – średnio tylko 2 920 zł. Stolica województwa lubuskiego jest jedynym miastem uwzględnianym w raporcie portalu oferty.net, gdzie średnia cena mieszkania nie przekracza 3 000 zł – to blisko trzy razy taniej niż w Sopocie.