Chcesz pomóc w polskich badaniach nad rakiem piersi? Wypełnij ankietę przygotowaną przez lekarzy

Czy terapia hormonalna wpływa na ryzyko nowotworu piersi? Jakie znaczenie ma obciążenie rodzinne i mutacje genetyczne, antykoncepcja czy leczenie niepłodności? Na te pytania próbują znaleźć odpowiedzi polscy uczeni.
Chcesz pomóc w polskich badaniach nad rakiem piersi? Wypełnij ankietę przygotowaną przez lekarzy

W tym celu zespół Polskiej Ligi Walki z Rakiem nawiązał współpracę z pomysłodawcami polskiej aplikacji dla kobiet iYoni. Dane zbierane są za pomocą ankiety dostępnej w aplikacji. Kobiety, które ją wypełnią, otrzymają zalecenia dotyczące profilaktyki nowotworów złośliwych.  

Rak piersi – zwany fachowo rakiem sutka – jest najpowszechniejszym nowotworem na świecie. W Polsce co roku raka piersi diagnozuje się u 19 tys. kobiet. 6 tys. z nich umiera. Lekarzy niepokoi rosnąca śmiertelność polskich pacjentek z powodu tego nowotworu.

Naukowcy chcą zbadać zależności między hormonami a rakiem

– To poważny problem, który wymaga szerokiej edukacji, profilaktyki i wnikliwego poznania czynników ryzyka – wyjaśnia dr Joanna Kufel-Grabowska, onkolog kliniczny i inicjatorka badania. Szacuje się, że choroba wystąpi na jakimś etapie życia nawet u jednej na osiem kobiet.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz członkowie Polskiej Ligi Walki z Rakiem postanowili rozpocząć badania nad dodatkowymi czynnikami wpływającymi na ryzyko choroby. W tym celu wykorzystując rozwiązania cyfrowe – aplikację mobilną iYoni, służącą do monitorowania płodności i cyklu.

– Dostępna jest w niej ankieta w formie krótkiego czatu z istotnymi pytaniami. Dane pomogą nam w badaniach – mówi dr Kufel-Grabowska. Ankietę można wypełniać do końca stycznia 2022 r.

Aby wziąć udział w badaniu, należy zainstalować darmową aplikację mobilną iYoni. Następnie należy założyć konto, a przy konfiguracji profilu wpisać kod specjalny ONKO. Po uruchomieniu aplikacji ankieta będzie widoczna albo na ekranie głównym (Android) albo w profilu (IOS). Wszystkie dane będą zbierane w sposób zanonimizowany – uniemożliwiający powiązanie ich z tożsamością użytkownika.

W badaniach pomaga polska aplikacja mobilna dla kobiet

Uczeni biorący udział w projekcie chcą szczegółowo zweryfikować zależności między stosowaniem terapii hormonalnych m.in. jako formy antykoncepcji, w czasie leczenia niepłodności, w ramach hormonalnej terapii zastępczej podczas menopauzy a ryzykiem nowotworów. Badacze chcą również sprawdzić, czy wykorzystanie preparatów hormonalnych jest neutralne dla kobiecego zdrowia.

Osoby, które wypełnią ankietę, otrzymają spersonalizowane wskazówki dotyczące badań kontrolnych i różnych form profilaktyki. Zostały one opracowane przez zespół ekspertów zajmujących się onkologią i zdrowiem kobiet.

Aplikacja iYoni wspiera kobiety starające się zajść w ciążę oraz pragnące zadbać o swoją płodność. – Chcieliśmy rzucić wyzwanie dostępnym na rynku rozwiązaniom, które w dużej mierze opierają się na mechanizmach marketingowych. iYoni to pierwsza aplikacja stworzona przez lekarzy dla kobiet – by mogły świadomie myśleć o swoim zdrowiu i świadomie podejmować decyzje – mówi prof. dr hab. n. med. Krzysztof Łukaszuk, współtwórca aplikacji.

Źródło: iYoni.