Chcesz zmniejszyć ryzyko udaru mózgu? Posprzątaj dom

Odkurzanie, mycie podłogi, wieszanie prania, gotowanie, wyprowadzanie zwierząt na spacer – to wszystko wystarczy, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Lekarze mają złotą radę: mniej siedzącego trybu życia, więcej chodzenia.
Mop zamiast sztangi – wystarczy, by zadbać o zdrowie /Fot. Pixabay

Mop zamiast sztangi – wystarczy, by zadbać o zdrowie /Fot. Pixabay

Badania wskazują, że większość Amerykanów spędza w pozycji siedzącej aż 12 godzin w ciągu doby. Statystyki są niewiele lepsze dla Europejczyków. Długotrwała bezczynność u ludzi może mieć poważne, często nawet śmiertelne konsekwencje. Zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej prowadzi do zwiększonego ryzyka chorób serca, cukrzycy typu 2 i innych chorób przewlekłych. Dlatego właśnie lekarze zalecają 150 minut umiarkowanych ćwiczeń aerobowych tygodniowo.

Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Stanowego w San Diego wskazują, że wcale nie trzeba regularnych wizyt na siłowni, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Praca opublikowana w JAMA Network Open wskazuje, że wystarczą zwykłe prace domowe, nawet o niewielkiej intensywności. 

Steven Hooker, główny autor badania, mówi:

Aktywność fizyczna o lekkiej intensywności może obejmować odkurzanie, zamiatanie podłogi, mycie samochodu, spacery rekreacyjne, rozciąganie lub zabawę w berka. Zaobserwowaliśmy, że zarówno aktywność fizyczna, jak i siedzący tryb życia niezależnie wpływają na ryzyko udaru. Nasze badania dowodzą, że strategie zapobiegania udarowi powinny skupiać się na obu tych czynnikach.

Naukowcy zmierzyli zarówno czas, przez jaki uczestnicy badania prowadzili siedzący tryb życia, jak i czas aktywności fizycznej u 76000 osób powyżej 45. roku życia. Zebrane dane porównano z częstością wystąpienia udaru mózgu u uczestników badania w ciągu siedmiu lat. Okazało się, że osoby, które prowadziły siedzący tryb życia przez co najmniej 13 godzin dziennie, były o 44% bardziej obciążone ryzykiem wystąpienia udaru mózgu.

Steven Hooker dodaje:

Wyniki badań są bardziej znaczące, ponieważ aktywność fizyczna i siedzący tryb życia były mierzone za pomocą akcelerometru, co zapewnia znacznie dokładniejsze dane niż poprzednie badania, które opierały się na oświadczeniach własnych.

Mimo że trendy dominujące w social mediach i większa świadomość własnego ciała starają się zmotywować ludzi do aktywności fizycznej, według danych CDC tylko 23% dorosłych Amerykanów spełnia tygodniowe zalecenia dotyczące ćwiczeń aerobowych. To zaskakujące, bo wcale nie trzeba dwugodzinnej sesji na siłowni, by poczuć się lepiej. Wystarczy 10 minut lekkiej lub umiarkowanej aktywności fizycznej kilka razy w ciągu dnia, by obniżyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

Steven Hooker podsumowuje:

Dla ogólnego zdrowia serca i mózgu należy – w miarę swoich możliwości – więcej się ruszać, a mniej siedzieć.