Wiemy, jak wyglądał dawny chiński władca. Jego twarz ma 1500 lat

Postęp technologiczny ma wiele aspektów – jeden z nich jest związany z możliwością prowadzenia wirtualnych rekonstrukcji twarzy osób zmarłych w odległej przeszłości. Takie podejście zastosowano niedawno względem pewnego chińskiego cesarza.
Wiemy, jak wyglądał dawny chiński władca. Jego twarz ma 1500 lat

Władcą tym był Wu z Północnej Dynastii Zhou, który stał za sterami kraju w okresie od 560 do 578 roku. Pełnię faktycznej władzy zyskał w 572 roku. Od tej pory skupiał się na zwiększaniu potęgi zarówno swojej armii, jak i kraju. Zdołał między innymi zniszczyć Północną Dynastię Qi oraz przejąć należące do niej terytorium. Mimo ambitnych planów dotyczących zjednoczenia Chin, Wu nie zrealizował tego celu ze względu na… swój zgon.

Czytaj też: W kanalizacji odnaleźli wyjątkowo stare szczątki. Ludzkie kości stanowiły jedynie wstęp do kolejnych odkryć

Około 1500 lat po śmierci wspomnianego cesarza naukowcy postanowili przekonać się, jak mógł wyglądać za życia. W tym celu przeprowadzili rekonstrukcję opartą na wynikach analizy genetycznej materiału pobranego ze szczątków zmarłego. Efekty wysiłków ekspertów w tej dziedzinie możecie zobaczyć w tym artykule, natomiast obszerna publikacja poświęcona całemu procederowi została niedawno zamieszczona na łamach Current Biology  

Śmierć Wu w wieku zaledwie 36 lat od dawna zastanawiała badaczy. W jakich okolicznościach do niej doszło, skoro mówimy o zgonie tak młodego człowieka? W toku prowadzonych analiz pojawiały się bardzo zróżnicowane wyjaśnienia. Część naukowców sugerowała, że okoliczności śmierci nie były naturalne, a cesarza otruto. Zdaniem innych za wszystkim stała nieznana choroba. Dzięki najnowszym analizom wiemy natomiast, że sprawcą całego zamieszania mógł być udar – a w zasadzie powikłania po nim.

Do odnalezienia grobu, w którym spoczywały szczątki chińskiego cesarza doszło w 1996 roku. Archeolodzy natknęli się wtedy na dobrze zachowane kości, w tym kompletną czaszkę. Ze względu na zadowalający stan, naukowcom udało się odzyskać DNA zmarłego, a następnie przeprowadzić jego analizy. Ich rezultaty dostarczyły informacji nie tylko na temat okoliczności śmierci Wu, ale także o tym, jak mógł wyglądać za życia.

Chiński władca sprzed 1500 lat, czyli cesarz Wu, zmarł w młodym wieku. Naukowcy postanowili wyjaśnić, jaka była przyczyna jego śmierci

To nie pierwszy raz, kiedy możemy podziwiać owoce tego typu działań, choć zazwyczaj dotyczyły one nieco bardziej anonimowych ludzi. W tym przypadku mówimy o swego czasu najważniejszej postaci w tej części Chin. Zamiast oglądać wizerunki sprzed wieków, możemy zapoznać się z efektami rekonstrukcji przeprowadzonej przez przedstawicieli Uniwersytetu Fudan.

Czytaj też: Znaleźli dwie twierdze i nowy rodzaj świątyni. Wielki sukces archeologów na Bliskim Wschodzie

Jak wyglądał więc cesarz Wu? Na obrazie możemy dostrzec mężczyznę o brązowych oczach, czarnych włosach i stosunkowo ciemnej karnacji. Jego wygląd przywodzi na myśl współczesnych mieszkańców Azji Północnej i Wschodniej. Pod względem etnicznym badacze przypisali zmarłego do grupy Xianbei, czyli nomadów występujących obecnie w Mongolii i północnych Chinach. Tamtejsza ludność przemieściła się przed wiekami na południe i wymieszała z lokalnymi społecznościami. Jeśli chodzi o przyczyny śmierci Wu, to najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada wystąpienie komplikacji po udarze.