Zespół naukowców z Beijing Institute of Technology kierowany przez prof. Huanga Fengleia przedstawił projekt innowacyjnego pocisku hipersonicznego. Jego stożek nosowy (stożkowo ukształtowana najbardziej wysunięta do przodu część pocisku) jest wykonany nie z drogiego i ciężkiego wolframu, a powszechnie dostępnej stali nierdzewnej.
Czytaj też: Chińskie pociski hipersoniczne jeszcze groźniejsze. Mogą dotrzeć do USA
Chińscy uczeni twierdzą, że opracowany przez nich pocisk hipersoniczny może z łatwością osiągnąć prędkość Mach 8 (ok. 9800 km/h). Kiedyś uważano to za niemożliwe do osiągnięcia, ale raport South China Morning Post (SCMP) jednoznacznie wskazuje, że Chiny wysuwają się na czoło hipersonicznego wyścigu zbrojeń.
Pociski hipersoniczne nie z wolframu, a ze stali
Pociski hipersoniczne to rodzaj broni, która porusza się z prędkościami co najmniej pięciokrotnie przekraczającymi prędkość dźwięku, czyli ponad Mach 5 (ok. 6174 km/h). Takie pociski są trudne do wykrycia i neutralizacji przez tradycyjne systemy obrony przeciwrakietowej. Ze względu na swoją ogromną prędkość i zdolność do manewrowania w trakcie lotu, pociski hipersoniczne mogą z łatwością ominąć istniejące systemy radarowe i obronne.
Czytaj też: Chińczycy zawstydzili Amerykanów. Znaleźli błąd w oprogramowaniu do modelowania broni hipersonicznej
Stopy wolframu są zazwyczaj używane do produkcji broni hipersonicznej, gdyż mają temperaturę topnienia powyżej 1600oC. Trzeba jednak pamiętać, że wolfram jest rzadkim metalem, a większość jego produkcji jest kontrolowana przez chińskie firmy. Stąd pomysł, by zastąpić go czymś tańszym i bardziej dostępnym – np. stalą.
Jednym z głównych problemów związanych z wykorzystaniem stali jest jej temperatura topnienia wynosząca 1200oC. Jest to temperatura niższa od 2500oC, jaką pocisk hipersoniczny może osiągnąć podczas lotu ze względu na swoją dużą prędkość i warunki atmosferyczne. Co ciekawe, wartość ta opiera się na testach przeprowadzonych przy Mach 5, więc można oszacować, że będzie znacznie wyższa przy Mach 8.
Aby pocisk hipersoniczny ze stalowym stożkiem nosowym nie rozpadł się podczas lotu, konieczne jest użycie dodatkowej warstwy ochrony termicznej. Chińczycy zaproponowali ceramikę ultrawysokotemperaturową z warstwą aerożelu działającą jako izolacja termiczna, aby utrzymać stabilną temperaturę podczas lotu.
Chociaż szczegóły dotyczące testów przeprowadzonych przez Chiny są ograniczone, wiadomo, że nowe technologie hipersoniczne zostały już poddane szeregowi prób. Wyniki sugerują, że stalowe pociski nie tylko zachowują się odpowiednio przy ekstremalnych prędkościach, ale także charakteryzują się większą trwałością i odpornością na uderzenia. Co więcej, stalowe pociski hipersoniczne mają być bardziej opłacalne w produkcji i mogą być szybciej wdrażane do służby niż ich odpowiedniki wykonane z droższych materiałów kompozytowych. Jeżeli Chińczycy faktycznie opanowali tę umiejętność, to mogą zostawić Amerykanów daleko w tyle.