Chińczycy opracowali chip, który jest w stanie wykrywać sygnał radarowy i reagować na niego aż o 91,46 procent szybciej niż istniejące systemy. Według niepotwierdzonych informacji, może to być najszybszy przetwornik analogowo-cyfrowy (ADC) używany przez wojsko w historii.
Czytaj też: Chiński radar niewrażliwy na sztuczki Amerykanów
Według naukowców z University of Electronic Science and Technology of China (UESTC), którzy go stworzyli, ADC może potencjalnie zmniejszyć opóźnienie odbiorników broni elektronicznej z nanosekund do pikosekundy. To z kolei oznacza niemal dwukrotne wzmocnienie chińskiej armii.
Chińskie radary coraz lepsze – to było kwestią czasu
Według raportu South China Morning Post (SCMP), chip stworzony przez zespół prof. Ning Ninga z UESTC, powiązany z China Electronics Technology Group – głównym wykonawcą obronnym dla Pekinu.
Czytaj też: Nowy chiński radar może wykryć amerykańskie F-22 w 0,008 sekundy
W przypadku wojny elektronicznej wojska zamieniają sygnały analogowe, które są falami elektromagnetycznymi, na formę cyfrową – binarną. Forma cyfrowa jest następnie analizowana przez komputery i identyfikuje zagrożenie lub sytuację, które są następnie wykorzystywane przez siły zbrojne do podejmowania działań lub środków obronnych w zależności od potrzeb.
ADC pracują na pełnych obrotach przez całą dobę, co prowadzi do gromadzenia miliardów danych na sekundę, a także generują równie dużą ilość danych wyjściowych. Ten niekończący się proces wykonywany przez ADC powoduje spowolnienie sprzętu, wysokie zużycie energii, a także ogromną produkcję ciepła. Wkrótce może się to zmienić.
Inspiracją dla ultraszybkiego ADC były elektroencefalografy (EEG), czyli urządzenia, które służą do pomiaru aktywności elektrycznej mózgu. Aby oszczędzać energię, niektóre przenośne monitory EEG wykorzystują wyzwalane zdarzeniami ADC, aby ułatwić konwersję sygnału i ekstrakcję danych.
Podobnie jak chipy w przenośnych monitorach EEG, nowy chip filtruje sygnały analogowe, zanim zostaną przekształcone na cyfrowe, i próbuje ustalić, czy są to sygnały radarowe, czy szum. Co ciekawe, konwersja analogowo-cyfrowa rozpoczyna się dopiero po potwierdzeniu sygnału radarowego. Prowadzi to do kluczowej oszczędności czasu reakcji, a także zmniejszenia zużycia energii i zużycia maszyn. Nowy chip opiera się na procesie 28-nanometrowym, co czyni go “opłacalnym i łatwym do masowej produkcji”.
To kolejne z wielu osiągnięć, jakimi mogą pochwalić się chińscy naukowcy w ostatnich latach. Kraj ten poczynił wiele znaczących postępów, jeśli chodzi o zwiększenie swojej potęgi militarnej i technologicznej, zwłaszcza dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji.