Chińscy robotnicy natknęli się na zagadkowy kopiec. Jest zaskakująco stary

O wielkim sukcesie mogą mówić chińscy archeolodzy, którzy w ostatnim czasie dotarli do nie jednego, lecz trzech grobowców. Ich pochodzenie okazuje się związane z pewną odległą dynastią.
Chińscy robotnicy natknęli się na zagadkowy kopiec. Jest zaskakująco stary

Co ciekawe, powody do radości pojawiły się całkiem przypadkowo, gdyż eksperci zostali wezwani na miejsce za sprawą losowego odkrycia dokonanego podczas prac budowlanych. Te miały na celu powiększenie parku znajdującego się na terenie prowincji Shandong. Zlokalizowana na wschodzie kraju, zwróciła uwagę archeologów z całego Państwa Środka.

Czytaj też: Najstarsza mapa świata ukazuje miejsce, którego nie znamy. Ale nie to jest w niej najbardziej przerażające

Cała historia rozpoczęła się pod koniec ubiegłego roku, kiedy pracownicy natknęli się na zagadkowy kopiec. Wezwali na miejsce badaczy, którzy przeprowadzili zakrojone na szeroką skalę wykopaliska. Efekt końcowy? Odnalezienie co najmniej trzech miejsc pochówku przeznaczonych dla członków rodziny żyjących za czasów dynastii znanej jako Zachodnia Dynastia Han.

Rządy jej przedstawicieli miały miejsce w okresie od 202 roku p.n.e. do 9 roku. Łącznie w tym obszarze powstały co najmniej trzy groby, przy czym dwa na przestrzeni wieków padły ofiarami złodziei. Trzeci pozostawał natomiast w ukryciu, dzięki czemu archeolodzy mogli teraz poznać jego nienaruszoną zawartość. Dwa pozostałe grobowce, choć rozkradzione, wciąż mogą stanowić źródło cennych informacji na temat ówczesnych realiów Państwa Środka.

Kopiec odnaleziony przez robotników okazał się fragmentem pochówków przeznaczonych dla członków rodziny sprzed około 1800 lat

Ustaleniami w tej sprawie zajęli się przedstawiciele Instytutu Archeologii Chińskiej Akademii Nauk. Jak się okazało, na dwóch z trzech grobowców wciąż znajdowały się oryginalne pieczęcie. Z podpisów wynika, iż w grobach spoczywają członkowie rodziny Huan. Szczególne zainteresowanie, co nie powinno dziwić, wzbudził grobowiec, który przetrwał do czasów współczesnych w nienaruszonym stanie.

Już sama konstrukcja grobowców sugeruje, że były one przeznaczone dla wysoko postawionych mieszkańców Chin z czasów starożytnych. Ale jakby takie dowody miały nie wystarczyć, to warto zwrócić uwagę na artefakty znalezione wewnątrz. Wśród nich archeolodzy wymieniają bogato zdobioną ceramikę, żelazny miecz, lustro z brązu i wiele drewnianych przedmiotów. Poza tym odnaleziono coś w rodzaju kubków, z których dawniej prawdopodobnie był spożywany alkohol.

Czytaj też: Otworzyli kapsułę czasu z Wrocławia. Poznaliśmy zawartość tego niesamowitego obiektu

Co ciekawe, Zachodnia Dynastia Han na pewien czas straciła władzę, by odzyskać ją po niecałych dwudziestu latach. Powrót nastąpił w 25 roku, kiedy to przedstawiciele tego rodu powrócili na tron. Sprawowali rządy przez niemal dwieście kolejnych lat. Po powrocie mówi się o Dynastii Han, przy czym jej rządy są uznawane przez historyków za okres szczególnego rozwoju Chin. Postępy dotyczyły zarówno sytuacji gospodarczej, jak i licznych naukowych przełomów, między innymi w matematyce.