Chiny odpowiadają za 27 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla. To więcej niż wszystkie kraje OECD

Według analiz think tanku The Rhodium Group, Chiny w 2019 roku wyemitowały 14 gigaton dwutlenku węgla. To więcej niż wszystkie kraje Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
Chiny odpowiadają za 27 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla. To więcej niż wszystkie kraje OECD

Na drugim miejscu znalazły się Stany Zjednoczone (11 proc.) a na trzecim Indie (6,6 proc.). W opisywanej tu analizie 27 państw Unii Europejskiej odpowiada za 6,4 proc. emisji CO2. Emisje gazów cieplarnianych przez Chiny w ostatnich 30 latach potroiły się.

Azjatycki gigant jest najludniejszym krajem świata, więc emisje liczone per capita umieszczają to państwo za Stanami Zjednoczonymi i nieco poniżej średniej dla krajów OECD. Niemniej i ta statystyka uległa pogorszeniu: w ciągu 20 lat nastąpił trzykrotny wzrost.

Emisje CO2 w Chinach nadal wysokie

Większa w ostatnich dekadach emisja gazów cieplarnianych to skutek skoku cywilizacyjnego, jakiego dokonały Chiny. Wyższy standard życia wymusza większe zużycie energii elektrycznej. Potrzebują jej także fabryki produkujące towary sprzedawane dziś w większości krajów świata.

Wstępne dane The Rhodium Group za rok 2020 pokazują, że w przypadku Chin nawet pandemia COVID-19 nie ograniczyła emisji gazów cieplarnianych. O ile wszystkie inne największe światowe gospodarki odnotowały spadki, w Chinach zanotowano wzrost rzędu 1,7 proc. Tak mocno kręci się przemysłowe koło napędowe chińskiej gospodarki.

Chiny chcą osiągnąć neutralność węglową

Sytuacja w Chinach jest wskazówką na przyszłość dla innych krajów mogących wkrótce wejść w okres podobnego wzrostu. Przywódcy Kraju Środka złożyli na forum międzynarodowym obietnicę osiągnięcia neutralności węglowej (to stan, gdy wyemitowany przez dany kraj dwutlenek węgla zostaje w całości zrównoważony przez technologie wychwytujące CO2) do 2060 roku.

Prezydent Xi Jinping powtórzył to podczas niedawnego szczytu klimatycznego zorganizowanego przez amerykańskiego prezydenta Joe Bidena. – To ważna strategiczna decyzja podjęta w poczuciu odpowiedzialności za wspólnie budowaną przyszłość, wynikająca także z naszej własnej potrzeby zabezpieczenia zrównoważonego rozwoju – Xi Jinping zapewniał wówczas liderów innych państw.

Chiny, jak Polska, uzależnione od węgla

Problem Chin jest szczególnie dobrze znany Polakom. Gospodarka Kraju Środka, jak nasza, w ogromnej części oparta jest na energii ze spalania węgla. W Chinach działa i zanieczyszcza powietrze blisko 1100 elektrowni węglowych. To ponad połowa wszystkich tego typu zakładów działających dziś na świecie.

6 lat temu, zgodnie z postanowieniami z Paryża, 197 sygnatariuszy paktu klimatycznego zobowiązało się ograniczyć globalny wzrost temperatury do mniej niż 2 stopni Celsjusza. Wyznaczone wówczas cele emisyjne w wielu przypadkach zostały jedynie słowami na papierze, bez pokrycia w działaniach.

Źródła: The Rhodium Group, Scientific American.