Chiny przetestowały najpotężniejsze na Ziemi działo tego typu. Wkrótce będą jeszcze większe

Inżynierowie chińskiej marynarki wojennej zbudowali i przetestowali z powodzeniem potężne działo Gaussa, które według dostępnych informacji jest w stanie wystrzelić pocisk o masie 120 kilogramów z prędkością przekraczającą połowę prędkości dźwięku.
Chiny przetestowały najpotężniejsze na Ziemi działo tego typu. Wkrótce będą jeszcze większe

Jak donosi południowochiński dziennik South China Morning Post, chińska marynarka nie tylko przetestowała nowe działo Gaussa, ale ma być to najpotężniejsze działo tego typu na świecie. Urządzenie tego typu wystrzeliwuje pociski z dużą prędkości, wykorzystując do ich przyspieszenia siły elektromagnetyczne zamiast energii chemicznej typowej dla konwencjonalnej broni palnej. Typowe działo Gaussa zbudowane jest z solenoidu lub ich baterii, które rozpędzają pociski wykonane z odpowiednich materiałów za pomocą pola magnetycznego wytwarzanego przez przepływający przez solenoid prąd elektryczny. Według doniesień w trakcie testów działo było w stanie przyspieszyć pocisk o masie 124 kg do prędkości 700 km/h w ciągu niecałych 0,05 sekundy. Choć liczby te robią wrażenie, to warto pamiętać, że zwykły konwencjonalny pocisk artyleryjski porusza się z prędkością 3600 km/h, a więc ponad pięciokrotnie większą.

Czytaj także: Zwierzęta wyczuwają pole magnetyczne. Ludzie tego zmysłu mogą im tylko zazdrościć

Niezależnie jednak od tego, jeżeli faktycznie taki test miał miejsce, to mówimy tutaj o wystrzeleniu jak dotąd największego pocisku za pomocą działa Gaussa. Dostępne dane o parametrach działa i pocisku wskazują, że nowe działo Gaussa jest w stanie wystrzeliwać pokaźnych rozmiarów pociski na odległość kilku kilometrów.

Warto tutaj zwrócić uwagę na to, że w przypadku działa Gaussa, pocisk znajdujący się i przemieszczający się w środku cewki elektromagnetycznej nie dotyka z żadnej strony lufy. To oznacza, że można je wykorzystać do szybkiego wystrzeliwania serii pocisków, nie powodując przy tym zużycia komponentów. W przyszłości działa tego typu mogą zrewolucjonizować pole walki. Co więcej, rozwój większych i silniejszych dział tego typu może z czasem doprowadzić do wystrzeliwania satelitów bezpośrednio na orbitę okołoziemską.

Czytaj także: Pole magnetyczne Jowisza wygląda zaskakująco. Naukowcy nie wiedzą skąd się to wzięło

Zastosowanie dział Gaussa do wystrzeliwania pocisków artyleryjskich z pewnością nie jest jakimś nowym pomysłem. Podobne działa testowane były także przez armię amerykańską. W laboratoriach Sandia National Laboratories stworzono jakiś czas temu działo zdolne do wystrzeliwania pocisków o masie 18 kilogramów. Warto jednak zauważyć, że w przypadku chińskim działo jest dużo silniejsze i jest w stanie wystrzeliwać pociski o masie ponad 120 kilogramów. Taki rozwój technologii dowodzi, że warto badać ten rodzaj broni, bowiem z czasem będzie można zwiększać prędkość, zasięg, precyzję i trwałość dział tego typu. Chińska armia już jakiś czas temu zdecydowała się zainwestować w rozwój technologii tego typu. Oprócz opisywanego tutaj działa, specjaliści wojskowi pracują także na dużo większym 30-stopniowym działem Gaussa, które wciąż znajduje się w fazie rozwojowej. Celem jest stworzenie dział Gaussa zdolnych wystrzeliwać pociski z prędkością 3600 km/h, które można by było wystrzeliwać na odległość nawet 100 kilometrów.

Warto tutaj zwrócić uwagę na fakt, że za pomocą działa nie można wystrzeliwać każdego pocisku. Muszą być one bowiem umieszczone w specjalnych osłonach z ferromagnetyków, które będą reagowały na pole magnetyczne wytworzone przez solenoid.