Od 2022 roku chińscy astronauci bezustannie latają na pokład własnej stacji kosmicznej i wykonują tam eksperymenty. Zaledwie kilka tygodni temu przedstawicieli chińskiej administracji kosmicznej ogłosili, że wkrótce na pokład stacji Tiangong polecą pierwsi astronauci z innego kraju niż Chiny. Państwo Środka chce bowiem rozwinąć alternatywny dla zachodniego system współpracy międzynarodowej w przemyśle kosmicznym. Choć obecnie wiadomo tylko o tym, że pierwszymi astronautami zagranicznymi na pokładzie stacji będą Pakistańczycy, to już teraz wiadomo, że liczba państw zainteresowanych taką współpracą jest bardzo długa. Podczas gdy Zachód przygotowuje się do zakończenia programu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, Chiny dopiero rozwijają kosmiczne skrzydła.
Jak się okazuje, to jeszcze nie koniec. Przedstawiciele chińskiej administracji kosmicznej poinformowali właśnie o planach rozbudowy swojej stacji kosmicznej. Uzasadnienie takiego ruchu jest proste: rośnie zapotrzebowanie na miejsce na pokładzie stacji, zarówno do przeprowadzania dodatkowych eksperymentów, jak i dla dodatkowych astronautów z zagranicy.
Czytaj także: Niesamowite osiągnięcia chińskiej technologii kosmicznej. To nie miało prawa się udać
Wbrew pozorom nie jest to tylko jakiś wstępny plan. Inżynierowie z CASC poinformowali już, że kolejne moduły stacji zostaną wyniesione na orbitę za pomocą rakiety Długi Marsz 5B, największej rakiety w chińskim parku kosmicznym.
Nie ma jeszcze konkretnych dat planowanych startów, ale pewne jest, że stacja Tiangong, która obecnie składa się z trzech modułów wyniesionych na orbitę w latach 2021-2022, wkrótce zmieni swój kształt.
Jak się można spodziewać, pierwszym z nowych modułów, będzie moduł wielofunkcyjny z sześcioma portami dokowania, do których następnie dołączane będą nowe moduły. Dodatkowo część włazów będzie wykorzystywana do cumowania statków, którymi na pokład stacji będą przylatywać astronauci z innych krajów niż Chiny, którzy zapewnie będą realizowali krótsze misje od tradycyjnych sześciomiesięcznych realizowanych przez chińskich astronautów.
Czytaj także: Chińska stacja kosmiczna Tiangong donosi: ryby pływają tu do góry brzuchem i wstecz
Warto tutaj podkreślić, że chińscy naukowcy już teraz pracują nad zupełnie nowym statkiem kosmicznym, który ostatecznie powstanie w dwóch wersjach: pierwsza będzie wykorzystywana do transportowania astronautów na niską orbitę okołoziemską, druga będzie służyła do realizacji załogowych misji księżycowych. Statek ten będzie w stanie zabrać na pokład nawet siedmiu astronautów jednocześnie i będzie wynoszony na orbitę za pomocą przygotowywanej obecnie nowej rakiety Długi Marsz 10. Pierwszy start nowej rakiety planowany jest obecnie na 2026 roku. To zresztą ona będzie wynosiła astronautów także w podróż kosmiczną.