Chleb z Subway’a to nie chleb – orzekł sąd w Irlandii

Białe bułki z których robi kanapki Bookfinder Ltd., irlandzki franczyzobiorca amerykańskiego Subway’a, technicznie nie spełniają standardów wyznaczonych przez irlandzkie prawo w ustawie VAT-owej uznał Sąd Najwyższy.

Od 1972 roku graniczna zawartość cukru i tłuszczu s pieczywie określana jest na 2 proc. wagi mąki użytej do zrobienia ciasta. Buła z Subway’a/Bookfinder zawiera 10 proc. cukru. Gdyby miała mniej, podlegałaby zerowej stawce VAT. A w tej sytuacji, ogłosił sąd 29 września, franczyzobiorcy nie należy się refundacja.

Sieć Subway serwuje swoje kanapki w 110 krajach i terytoriach zależnych. Teraz sąd uznał, że te serwowane w Irlandii są zbyt słodkie, by traktować je jako pieczywo. Bookfinder Ltd., pod której szyldem sieć działa w Irlandii chciał, aby owe bułki zaliczono do kategorii podstawowych produktów żywnościowych jak chleb, herbata, kawa, kakao czy mleko (z zerową stawką VAT).

– W tym przypadku nie można podważyć, że pieczywo używane przez Subway w ich podgrzewanych kanapkach ma zawartość 10 proc. wagi mąki użytej do zrobienia ciasta – ogłosił sąd zamykając tym samym sprawę sięgającą 2004 roku.

Apelacja złożona przez Bookfinder Ltd dotyczy wniosku o zwrot VAT-u płaconego od stycznia/lutego 2004 roku do listopada/grudnia 2005 roku według stawki łącznej 9,2 proc. Wnioskodawca utrzymywał, że stawka powinna być zerowa.  W 2006 roku Urząd Skarbowy odrzucił ten wniosek, więc firma poszła do sądu. Po kolejnej przegranej także w sądzie apelacyjnym, sprawą zgodził się zająć najwyższy trybunał w Irlandii.

Pięcioosobowy skład Sądu Najwyższego stwierdził, że skoro buła z Subway’a jest tak słodka, nie może być traktowana jako podstawowy produkt żywnościowy, a raczej jako słodycze (ang. confectionery). – Pieczywo z Subway’a jest naturalnie pieczywem – skomentował dla dziennika ”The Guardian” rzecznik amerykańskiej sieci.

Nie jest to pierwszy przypadek, gdy wokół kanapek z Subway’a pojawiają się kontrowersje. W 2014 roku pod wpływem krążącej w sieci petycji internetowej firma zdecydowała się wyeliminować ze swoich wypieków składnik wybielający zwany azodikarbonamidem.

Choć amerykański regulator rynku żywności FDA dopuścił dodawanie go do mąki zbożowej, jednak Australia i UE zabroniły stosowania tego wybielacza w produktach spożywczych. Azodikarbonamid można znaleźć w matach do jogi, podeszwach butów i skórze syntetycznej.