Chomik może wypić równowartość 21 butelek wina dziennie. Czemu zawdzięcza tę niezwykłą umiejętność?

Niejeden z nas mógłby pozazdrościć chomikowi jego niezwykłej zdolności do… picia alkoholu. Te małe gryzonie nie tylko lubią alkohol, ale też świetnie go metabolizują – donosi na Twitterze dr Tom Lawton.
Chomik może wypić równowartość 21 butelek wina dziennie. Czemu zawdzięcza tę niezwykłą umiejętność?

Dr Lawton jest konsultantem ds. intensywnej opieki medycznej w Instytucie Nauk Medycznych w Bradford w Wielkiej Brytanii. Na Twitterze dzieli się ze swoimi obserwatorami najnowszymi doniesieniami ze świata medycyny i nauki. I chociaż na jego tablicy od dłuższego czasu dominuje temat pandemii COVID-19, to ostatnio sporym zainteresowaniem cieszy się tweet o chomiku.

– W niedawnej rozmowie z @microlabdoc [czyli mikrobiolożką dr Christine Peters] odkryłem, że nie wszyscy wiedzą o niezwykłej zdolności chomików do spożywania alkoholu. Chomiki tak uwielbiają alkohol, że wolą pić 15-procentowy roztwór etanolu zamiast wody – napisał dr Lawton.

Czy chomiki mogą pić alkohol?

Twierdzenie dra. Lawtona nie opiera się na jego własnej obserwacji, a na wynikach kilku badań. Co prawda nie wiadomo, jaka idea stała za badaniami sprawdzającymi, co się stanie, gdy podamy chomikowi alkohol, albo ile chomik jest w stanie wypić, ale znanych jest kilka tego typu analiz.

Najstarsza, z 1960 r., wykazała, że o ile szczury laboratoryjne chętniej piją wodę i trzeba je „uczyć” picia alkoholu (np. przy użyciu inżynierii genetycznej lub warunkowania), o tyle chomiki wykazują naturalny pociąg do procentów. Jeśli damy im do wyboru wodę lub wino, wybiorą wino.

Wyniki tego badania potwierdził eksperyment z 1962 roku, który wykazał, że chomiki preferują alkohol zamiast wody pitnej. Większość zwierząt, którym zapewniono dostęp do obu „napojów”, częściej sięgała po procenty. Średnio aż 88% spożywanych przez nie płynów stanowiło wino.

Chomik może wypić odpowiednik 21 butelek wina

O krok dalej poszli badacze, którzy powrócili do tematu pijących chomików w 2015 roku. Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda i Uniwersytetu Alaski stworzyli nawet skalę, tzw. Wobbling Scale, która miała badać poziom upojenia gryzoni z gatunku chomicznika zabajkalskiego (Phodopus campbelli).

Badanie polegało na podawaniu zwierzętom alkoholu i obserwowaniu ich zachowania, aż do momentu utraty świadomości. Ostatecznie dowiedziono, że chomiki są w stanie spożyć do 20 g etanolu na kilogram masy ciała dziennie bez większej szkody dla zdrowia.

Naukowcy oszacowali nawet, że stosunek spożytego przez nie alkoholu do ich wagi odpowiada 21 butelkom wina wypitym przez dorosłego mężczyznę. – Chomiki mogą tolerować takie ilości alkoholu, które w przeliczeniu na człowieka okazałyby się śmiertelne – podsumowuje dr Lawton.

Czemu chomiki mogą pić alkohol?

Imponująca tolerancja chomików na alkohol najprawdopodobniej powiązana jest z ich anatomią. Te małe gryzonie posiadają stosunkowo duże i wysoce wydajne wątroby, które mogą szybciej metabolizować alkohol i usuwać go z organizmu.

Na takie wyjaśnienie wskazują też badania z 2015 r., w których etanol został wstrzyknięty bezpośrednio do krwiobiegu chomików, tak aby mógł ominąć wątrobę. Po dożylnym podaniu alkoholu gryzonie od razu zaczęły wykazywać oznaki silnego upojenia, niemieszczące się w Wobbling Scale.

A skąd zamiłowanie chomików do alkoholu? Naukowcy przypuszczają, że prawdopodobnym wyjaśnieniem tego zjawiska jest kaloryczność alkoholu (znacznie wyższa w porównaniu z wodą) oraz sposób przechowywania żywności przez gryzonie. Chomiki chowają jedzenie w podziemnych spiżarniach, gdzie owoce mogą zacząć fermentować, co tłumaczyłoby, dlaczego zwierzęta te są dobrze zaznajomione z zapachem i smakiem wina.

 

Źródła: Scientific American, IFL Science, Twitter.