Wielka aktualizacja ChromeOS. Google przygotował ogrom zmian

Gigant z Mountain View wypuścił właśnie najnowszą wersję swojego systemu operacyjnego dla Chromebooków. ChromeOS 117 to bardzo duża aktualizacja, wprowadzając ogrom zmian. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Wielka aktualizacja ChromeOS. Google przygotował ogrom zmian

Właściciele Chromebooków powinni szykować się na dużą aktualizację, która wprowadza m.in. projekt Material You oraz poprawia użyteczność systemu ChromeOS

Najnowsze uaktualnienie przynosi na Chromebooki język projektowania Material You, dzięki temu wybrane tapety i palety kolorów będą oddziaływać na cały system – szybkie ustawienia, paski na pulpicie czy nagłówki okien będą dostosowane do wybranych motywów i kolorów. Przeprojektowano też menu szybkich ustawień, dodają większe przyciski i suwaki – podobnie jak menu ustawień w Androidzie 13 na smartfonach Pixel. Zamiast umieszczać każdą kontrolkę w okręgu, w układzie siatki, używane są teraz prostokąty z zaokrąglonymi rogami. Dostępne są takie opcje, jak: Wi-Fi, Bluetooth, udostępnianie w pobliżu, Udostępnianie ekranu i VPN, a przechwytywanie ekranu i tryb Nie przeszkadzać mają mniejsze karty. Pod spodem dostępny jest suwak głośności i regulacja jasności z możliwością szybkiego włączenia oświetlenia nocnego. Na dole znajduje się przycisk zasilania, a po prawej stronie wyświetlane są informacje o stanie akumulatora.

ChromeOS 117 przynosi też nowy organizer okien, które można uporządkować poprzez naciśnięcie przycisków Wszystko + Z lub najeżdżając kursorem na ikonę „Maksymalizuj” w oknie aplikacji. Apki można umieścić w widokach podzielonych, częściowych i pełnych oraz ustawiać je nad oknem. Użytkownicy dostają też szybki dostęp do widoku kalendarza z dolnego paska – można teraz dołączyć do spotkania jednym kliknięciem z tego widoku.

Kolejną nowością, jaką wprowadza aktualizacja, jest ładowanie adaptacyjne, mające rzekomo poprawić żywotność akumulatora. Opcję można włączyć w Ustawienia > Urządzenie > Zasilanie > Ładowanie adaptacyjne. Według producenta, po włączeniu funkcji Chromebook naładuje się do 80%, a następnie użyje uczenia maszynowego, aby dowiedzieć się, jakie masz nawyki odłączania i naładować go do 100% powoli.

Ponadto ChromeOS 117 wprowadzi:

  • Możliwość wyszukiwania GIF-ów w selektorze emoji 
  • Możliwość jednoczesnego słuchania dźwięków z aplikacji na Androida i Internetu – nie będą się one wstrzymywać nawzajem.
  • Nagrywanie wideo poklatkowego w aplikacji Aparat
  • Oprócz dostępu do schowka za pomocą Launcher + V, pojawi się on również w menu prawym przyciskiem myszy jako „Wklej ze schowka”.  
  • Możliwość wyświetlenia w wynikach wyszukiwania informacji o stanie systemu operacyjnego, baterii, pamięci RAM, pamięci masowej lub procesora.

Google ruszył już z wdrażaniem ChromeOS 117, ale minie jeszcze trochę czasu, zanim wszyscy dostaną dostęp do aktualizacji.