“Całe życie spędzamy w jednym ciele”. Dlaczego tak obojętnie je traktujemy? Ta książka ma odpowiedź

Bill Bryson w nowej książce “Ciało. Instrukcja obsługi dla użytkownika” po raz kolejny udowadnia, że jest niezrównanym towarzyszem podróży, gdy oprowadza nas po zakamarkach ludzkiego ciała – wyjaśnia, jak ono funkcjonuje, podkreśla jego niebywałe zdolności do samoleczenia i sygnalizuje sytuacje, w jakich może nas ono (niestety) zawieść.

„Ciało. Instrukcja dla użytkownika” zrodziło się z ciekawości. 1 na 100 osób rodzi się z tylko jedną nerką i często dowiaduje się o tym fakcie przypadkowo. Jak Bill Bryson, który dopiero po latach odkrył, że przez niemal pół życia funkcjonuje z agnezją tego narządu. Dziennikarz postanowił zajrzeć w głąb siebie i odkryć pozostałe tajemnice skrywane przez organizm człowieka. W wyniku poszukiwań zabiera czytelników w fascynującą podróż po meandrach ludzkich trzewi. Czego jeszcze nie wiemy o sobie samych? Obowiązkowa lektura dla wszystkich użytkowników ciał i fanów „Krótkiej historii prawie wszystkiego”.

Całe życie spędzamy w jednym ciele, a jednak wielu z nas nie ma pojęcia, ani jak ono dokładnie działa, ani z czego się konkretnie składa. Ideą, która przyświecała mi podczas pisania książki, była próba zrozumienia tego niezwykłego i tajemniczego mechanizmu, jakim jest każdy z nas.
Bill Bryson

 

Bill Bryson po raz kolejny udowadnia, że jest niezrównanym towarzyszem podróży, gdy oprowadza nas po zakamarkach ludzkiego ciała – wyjaśnia, jak ono funkcjonuje, podkreśla jego niebywałe zdolności do samoleczenia i sygnalizuje sytuacje, w jakich może nas ono (niestety) zawieść. Ciało. Instrukcja dla użytkownika to książka pełna niezwykłych faktów (od momentu, kiedy zacząłeś to czytać, twój organizm zdołał już wyprodukować kolejny milion czerwonych krwinek), jak i nieodzownych anegdot będących znakiem firmowym Billa Brysona. Jak pisze autor: „Spędzamy nasze życie w tym ciepłym, chybotliwym ciele, a traktujemy je jako coś zupełnie oczywistego”. Ciało pozwoli przezwyciężyć tę obojętność hojnymi dawkami cudownych, czasem nieznanych powszechnie faktów i informacji, które obowiązkowo należy poznać.
 

Bryson opisuje tajemnicę chorób, fizjologię bólu oraz postępy poczynione w zakresie ich leczenia i czyni to wszystko w wielkim stylu. Ton Brysona jest z jednej strony pouczający, a z drugiej pełen humoru, co zachęca czytelnika, by wraz z autorem dzielić zachwyt wobec budowy ciała i tego, do czego jest ono zdolne.
Publishers Weekly