“Ciało. Instrukcja dla użytkownika”: niezwykła wyprawa po labiryncie ludzkich trzewi

W swojej nowej książce “Ciało. Instrukcja dla użytkownika” Bill Bryson zabiera nas na wycieczkę po ciele człowieka, od czubka głowy po koniuszki palców. Nie jest to jednak przejażdżka klimatyzowanym autokarem, lecz fascynująca wyprawa pełna przygód i zwrotów akcji. A wszystko opowiedziane z charakterystycznym dla autora poczuciem humoru i nieprawdopodobnym talentem do przeplatania twardych faktów zaskakującymi anegdotami.

W swojej nowej książce Bill Bryson udowadnia, jak mało wiemy o miejscu, w którym żyjemy. Autor zabiera nas na niezwykłą wyprawę po labiryncie ludzkiego ciała, w czasie której możemy pospacerować po gąbczastym mózgu, przepłynąć się rzeką krwinek, czy pogłaskać zamieszkujące naszą skórę żyjątka (a jest ich BARDZO dużo), poznając przy tym fascynujące procesy, które sprawiają, że organy działają jak należy, oraz, niekiedy już zapomnianych, bohaterów świata nauki, dzięki którym możemy teraz zgłębiać tajemnice tych niezwykłych tworów, jakimi są nasze organy. Bryson wspomaga się w tym czarującymi anegdotami, jak na przykład w rozdziale o mózgu, kiedy opisuje fakt, że głowa może “żyć” jeszcze przez nawet 7 sekund po dekapitacji, posługując się przy tym przykładem Charlotte Corday, która została zdekapitowana w 1793 roku i która “wyglądała na wściekłą i urażoną, gdy kat podniósł jej głowę na oczach wiwatującego tłumu”.

Wraz z Brysonem kolejno zwiedzamy każdą część ciała, poznając jej mieszkańców i ich codzienne obowiązki, konieczne aby utrzymywać ciało przy życiu. Autor nie tylko opisuje nam co, jak i dlaczego samoistnie dzieje się w naszym organizmie, ale skupia się też na wpływie naszych decyzji na to, w jaki sposób on funkcjonuje, poruszając tematy związane ze szczepionkami, nowotworami, czy aktywnością fizyczną. Po przeczytaniu tej książki nie zostajemy z garstką ciekawostek o ciele, które można opowiadać znajomym na imprezach, ale i z cenną wiedzą, jak operować tym workiem ciepłego mięsa i kości, by posłużył nam jak najdłużej. 

Chociaż w ciągu ostatnich lat wielu autorów podjęło się próby opisania skomplikowanych mechanizmów, które rządzą organizmem człowieka, tylko Brysonowi udało się zrobić to w tak przystępny i ciekawy sposób. Osiągnął to prawdopodobnie dlatego, że nie jest lekarzem medycyny, biologiem, czy psychiatrą, lecz po prostu człowiekiem, który chciał zgłębić meandry własnych trzewi. Pochłonął więc ogromne ilości doktoratów, przeprowadził wywiady z rzeszą lekarzy oraz biologów, przeczytał dziesiątki książek i świetnie się przy tym bawił, a rezultatem tej wnikliwej pracy jest ów fascynujący przewodnik po tym skupisku współzależnych 37 trylionów komórek, w jakim przyszło nam zamieszkiwać. 

“Całe życie spędzamy w jednym ciele, a jednak wielu z nas nie ma pojęcia, ani jak ono dokładnie działa, ani z czego się konkretnie składa. Ideą, która przyświecała mi podczas pisania książki, była próba zrozumienia tego niezwykłego i tajemniczego mechanizmu, jakim jest każdy z nas.”
– Bill Bryson

Bill Bryson zasłynął w 2003 roku dzięki książce “Krótka historia prawie wszystkiego”, która, w istocie, jest dokładnie tym, co głosi tytuł. Autor wyjaśnia w niej funkcjonowanie niemalże całego świata z perspektywy odkryć, które umożliwiły zgłębianie jego tajemnic, a robi to w tak wciągający i zabawny sposób, że naprawdę trudno oderwać się od tej opowieści. Z wydaną w Polsce przez wydawnictwo Zysk i S-ka książce “Ciało. Instrukcja dla użytkownika” jest nie inaczej.