Przyjacielski jak krowa? 10 ciekawostek o zwierzętach, o których nie miałeś pojęcia

Świat zwierząt kryje w sobie liczne niespodzianki. Chociaż wydaje nam się często, że wiemy o nich wszystko, gdy przyjrzymy im się bliżej, okazuje się, że wiele gatunków ma swoje tajemnice, które mogą nas nie tylko zaskoczyć, ale i poważnie zszokować. Na pewno warto poznawać liczne ciekawostki o zwierzętach, bo dzięki nim nie tylko wzbogacamy swoją wiedzę, ale i czasem możemy się uśmiechnąć, zwłaszcza przy tych bardziej zabawnych zdolnościach któregoś z gatunków.
Przyjacielski jak krowa? 10 ciekawostek o zwierzętach, o których nie miałeś pojęcia

Ciekawostki o zwierzętach: senne życie koali

Ktoś, kto interesuje się światem przyrody, może też natrafić na śmieszne ciekawostki o zwierzętach. Wystarczy wziąć pod uwagę chociażby koalę. Kto nie kojarzy tego uroczego, puszystego stworzonka, które zwykło przesiadywać na drzewach? Tak, to prawda, że koala prowadzi raczej powolny tryb życia, nie wysilając się specjalnie przy swojej aktywności (mimo wszystko, w razie zagrożenia, potrafi szybko uciekać). Warto jednak zauważyć, że zwierzę to spędza blisko całą dobę (od 19 do 22 godzin) po prostu… śpiąc. Mało tego. Koali właściwie nawet nie przeszkadza, gdzie i w jakiej pozycji zaśnie, więc w pełni zasługuje na miano największego zwierzęcego leniucha.

 

Ciekawostki o zwierzętach: pingwinie oświadczyny

Przeglądając ciekawostki ze świata zwierząt, warto zwrócić uwagę na pingwiny. Te eleganckie ptaki oświadczają się swojej partnerce podobnie jak ludzie. Różnica jest taka, że my dajemy naszej wybrance pierścionek zaręczynowy, który stanowi symbol naszej miłości, natomiast pingwiny ofiarowują ukochanej… kamyk. Wybrany okaz musi być ładny, gładki, duży i błyszczący, tak, by wydawał się jak najbardziej atrakcyjny dla tej, która go przyjmie. Cóż, podobnie bywa z pierścionkami, prawda? Bo samica pingwina, podobnie jak kobieta, może też odrzucić oświadczyny, jeśli kandydat się nie postara. Gdyby natomiast podarek jej się spodobał, wyrazi swoje „tak” poprzez włożenie go do gniazda.

 

Ciekawostki o zwierzętach: odrastające oko ślimaka

Są pewne rzeczy, po których utracie człowiek nie może liczyć, że zdołają jeszcze odrosnąć. Tak na przykład jest z uchem, nosem czy… właśnie okiem. Często nie zdajemy sobie jednak sprawy, jak zaskakujące potrafią być niektóre zwierzęta. Ciekawostki z ich świata mogą nas mocno zaskoczyć, jak chociażby niezwykłe zdolności regeneracyjne ślimaków. Te niepozorne stworzonka nie muszą się martwić, gdy przypadkiem stracą oko. Choć brzmi to zupełnie nieprawdopodobnie, to po prostu za jakiś czas im odrośnie i będzie funkcjonować tak samo, jak poprzednie. To na pewno praktyczne rozwiązanie, z którego wiele osób mogło sobie nie zdawać sprawy.

 

Ciekawostki o zwierzętach: niezwykły żołądek żaby

Najbardziej niezwykłe ciekawostki z życia zwierząt mogą nas naprawdę zaskoczyć. Przykładem może być żaba i jej niecodzienny sposób na podrażniony żołądek. Chyba nikt z nas nie lubi, gdy jest nam niedobrze. Czasem męczymy się wtedy bardzo długo, walcząc z mdłościami i bólem brzucha. Żaba radzi z tym sobie jednak dużo lepiej od człowieka. Jak? Kiedy połknie coś, co może wywołać u niej podrażnienie przewodu pokarmowego, owada takiego jak mrówka czy osa, momentalnie zwraca swój żołądek. Następnie oczyszcza go poza organizmem i połyka z powrotem. Trzeba przyznać, że jest to doskonała metoda w walce z niestrawnością.

 

Ciekawostki o zwierzętach: odporność na głód u krokodyli

Analizując ciekawostki o zwierzętach, warto przyjrzeć się nieco uważniej krokodylowi. Zwykle kojarzy się nam on z ogromnym apetytem i równie ogromnym zagrożeniem. Tymczasem zwierzę to potrafi świetnie poradzić sobie bez jedzenia. To z pewnością zdumiewające, jednak krokodyl, który jest dorosły, może nie jeść spokojnie przez około rok, czekając na sprzyjającą okazję. Dlaczego? Otóż zwierzęta te mają znacznie wolniejszy metabolizm niż na przykład ludzie i jednocześnie niewielkie zapotrzebowanie na energię. To na pewno jedna z cech, która pozwala temu gatunkowi przetrwać, nawet w bardzo niesprzyjających warunkach.

 

Ciekawostki o zwierzętach: przyjacielska krowa

Chociaż krowa to jedno z najpopularniejszych zwierząt hodowlanych, skrywa pewne tajemnice, o których większość z nas nie ma pojęcia. Mając na uwadze ciekawostki ze świata zwierząt, warto zwrócić uwagę na to, jak silne więzi potrafią wytwarzać między sobą właśnie krowy. W swoich społecznościach znajdują sobie, podobnie jak my, najlepszych przyjaciół, z którymi cały czas się trzymają. Kiedy natomiast dwa zaprzyjaźnione osobniki zostaną rozdzielone, może to skutkować ich gorszym samopoczuciem, a nawet depresją. To dowodzi tego, jak bardzo są towarzyskie i wrażliwe.

 

Ciekawostki o zwierzętach: szylkretowe umaszczenie u kota

Koty to wyjątkowe stworzenia, które towarzyszą człowiekowi już od wielu lat. Każdy miłośnik mruczków, który chętnie odkrywa ciekawostki o zwierzętach domowych, może być zaskoczony faktem, iż piękne, szylkretowe futro jest niemal wyłącznie zarezerwowane dla samic. Szylkretowe futro stanowi połączenie dwóch kolorów – najczęściej rudego i czarnego (choć czerń może również zastąpić inna barwa, na przykład niebieski lub czekoladowy). Szylkretowe umaszczenie (czasem również z dodatkiem bieli – szylkret z białym), to kolor niemal wyłącznie zarezerwowany dla kocich dam. Jeśli spotkasz na swej drodze kota, wyróżniającego się pięknym, plamiastym ubarwieniem szylkretowym (choć umaszczenie występuje również w odmianie point czy pręgowanym), możesz być niemal w 100% pewny, że masz do czynienia z kotką, gdyż szylkretowe kocurki są prawdziwą rzadkością.

 

Ciekawostki o zwierzętach: jaszczurka, która tryska krwią z oka

Frynosoma rogata to niepozorna jaszczurka z rodziny Phrynosomatidae. Niewielkie, a przy tym niezbyt urodziwe stworzonko, przypomina nieco rogatą ropuchę z krótkim ogonkiem. Jakie ciekawostki przyrodnicze o zwierzętach są związane z tym przedziwnym gadem? Zaskakującym faktem z jego życia, jest wyjątkowy system ochronny. W obliczu zagrożenia jaszczurka złowrogo się nadyma, by zwiększyć swą objętość i sprawiać groźniejsze wrażenie. Jeśli jednak ten sposób okazuje się zawodny, gad tryska krwią z porów, znajdujących się w kącikach oczu.

 

Ciekawostki świata zwierząt: kameleon w rozmiarze XXS

Kameleon Brookesia micra, to uroczy, a zarazem mikroskopijny stworek, bo jego długość osiąga łącznie z ogonem zaledwie 30 mm! Zwierzątko, pochodzące z Madagaskaru odkryte zostało między 2003 a 2007 rokiem, a formalnie opisano go w 2012 roku. Oprócz zaskakującego rozmiaru, jaszczurka ta nie różni się zbytnio od innych kameleonów – gad potrafi poruszać swoimi oczami niezależnie od siebie, dzięki czemu nie musi obracać głową, by doskonale widzieć wszystko, co dzieje się wokół niego. Zwierzaczek odbiera również światło ultrafioletowe.

 

Ciekawostki o zwierzętach: owad, podszywający się pod kolibra

Ciekawostki o zwierzętach potrafią zaskakiwać! Jedną z nich jest bez wątpienia „Polski koliber”. Czym w rzeczywistości jest to stworzonko? Furczak gołąbek to zwierzę, które można łatwo pomylić z najmniejszym ptakiem świata. W rzeczywistości, uroczy furczak gołąbek nie ma nic wspólnego z ptakiem – jest motylem, przynależącym do rodziny zawisakowatych (Sphingidae). Niewielki owad (jego ciało osiąga do 3-4 cm długości) wymachuje skrzydłami kilka tysięcy razy na minutę. Potrafi przy tym nieruchomo utrzymywać się nad kwiatem, wydając przy tym furkoczący odgłos, przez co można wziąć go za kolibra. Zwierzątko przylatuje do Polski z południowej Europy w okresie od maja do czerwca.