Circle to Search i Gemini a Androidzie doczekają się nowych funkcji

Wczorajsza konferencja Google I/O obfitowała w ogłoszenia dotyczące nowości, głównie takich związanych ze sztuczną inteligencją. Gigant z Mountain View zaprezentował ulepszenia dla Gemini na Androidzie i popularnego narzędzia Circle to Search.
Circle to Search i Gemini a Androidzie doczekają się nowych funkcji

Google ogłasza kolejne nowości, tym razem związane z Circle to Search i Gemini

Circle to Search (Zakreśl, by wyszukać) to jedna z nowszych funkcji na Androidzie. Jej zadaniem jest jeszcze wygodniejsze wyszukiwanie informacji na temat tego, co aktualnie mamy wyświetlone na ekranie. Wystarczy zakreślić widoczną na ekranie treść, by ten sposób wyszukiwać obrazy, tekst, informacje o produktach czy też o danych miejscach, gdy wyszukamy widoczny na mapie obiekt czy lokalizację. To duża wygoda i ułatwienie, bo nie trzeba już robić zrzutów ekranu czy korzystać z Obiektywu.

Podczas wczorajszej konferencji Google zaprezentował przydatne ulepszenie dla tego narzędzia, które powinno spodobać się wszystkim uczniom. Kiedy zakreślimy problematyczne zadanie, dostaniemy instrukcję krok po kroku dotyczące rozwiązania „szereg problemów tekstowych z fizyki i matematyki bez opuszczania cyfrowego arkusza informacyjnego lub programu nauczania”. Jeszcze w tym roku Circle to Search będzie w stanie pomóc rozwiązywać bardziej złożone problemy związane z formułami, diagramami i wykresami. Google osiągnie to dzięki nowemu rozwiązaniu Google LearnLM, którego celem jest ulepszenie produktów i modeli uczenia się firmy.

Gigant zapowiedział też nowości dla Gemini na Androidzie. Sztuczna inteligencja „wkrótce” będzie w stanie zrozumieć aplikację, z której właśnie korzystamy i to, co w niej robimy, stając się tym samym bardziej pomocnym narzędziem. Na przykład w trakcie oglądania filmu na YouTubie będziemy mogli zapytać Gemini o oglądaną treść i poprosić go o wykonanie różnych akcji. Google umożliwi nam też przeciąganie i upuszczanie wygenerowanych obrazów bezpośrednio do Gmaila, Wiadomości Google i „innych miejsc”, których jeszcze nie określono.

Jeśli zaś posiadacie Gemini Advanced, dostaniecie opcję zadawania pytań dotyczących przeglądanych plików PDF bez konieczności przewijania wielu stron. Ta funkcja pojawi się w ciągu najbliższych miesięcy i zostanie wdrożona na „setkach milionów urządzeń”. Cóż, Google nie był zbyt precyzyjny, jeśli chodzi o ramy czasowe. Wracając jednak do tematu, Gemini Nano, czyli podstawowy model, „jeszcze w tym roku” dostanie sporą aktualizację, choć przewidzianą tylko dla urządzeń Pixel. Pozwoli to sztucznej inteligencji zrozumieć więcej informacji kontekstowych, takich jak widoki, dźwięki czy język mówiony. Ponadto pojawi się też ulepszenie skierowane dla osób niewidomych i słabowidzących – w TalkBack będzie można „uzyskać bogatsze i wyraźniejsze opisy tego, co dzieje się na obrazie”.

Na koniec zapowiedziano też bardzo przydatne ulepszenie, które obecnie jest w fazie testów. Chodzi o generowanie przez Gemini nano alertów w czasie rzeczywistym podczas połączenia. Jeśli SI wykryje „wzorce rozmów powszechnie kojarzone z oszustwami” da nam o tym znać. Funkcja ta działać będzie na urządzeniu, więc Google zapewnia, że cała rozmowa wciąż będzie prywatna. Będzie to opcjonalna funkcjonalność, która zawita na urządzenia jeszcze w tym roku.