Obcy cmentarz na terenie Lublina. Osobliwej pamiątki sprzed wieków nikt tu się nie spodziewał

Podczas badań archeologicznych w Ogrodzie Botanicznym UMCS natrafiono na ślady cmentarzyska z okresu średniowiecza. Znalezisko okazuje się mieć istotne znaczenie dla początków miejskich Lublina.
Wykopaliska na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS, fot. dr Rafał Niedźwiadek, UMCS, materiały prasowe

Wykopaliska na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS, fot. dr Rafał Niedźwiadek, UMCS, materiały prasowe

Teren Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie jest bardziej wyjątkowy, niż na początku może nam się zdawać. Znajduje się tutaj Reduta Tadeusza Kościuszki, która jest jedynym zachowanym dla dzisiaj przykładem ziemnego budownictwa obronnego w Polsce, którego autorem i inicjatorem był sam Tadeusz Kościuszko.

Czytaj też: Tajemniczy cmentarz na północy naszego kraju. Jego datowanie sięga na długo przed chrzest Polski

Reduta powstała pod koniec XVIII wieku i miała służyć do obrony Lublina podczas wojny polsko-rosyjskiej toczonej w 1792 roku w obronie Konstytucji 3 Maja. W 2020 roku wpisano ją do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków jako jedyny obiekt zaprojektowany przez Kościuszkę – dowiadujemy się z komunikatu prasowego UMCS.

Pod koniec sierpnia br. na terenie Ogrodu Botanicznego odbyła się konferencja prasowa podsumowująca ostatni sezon badań archeologicznych. Oczekiwalibyśmy jakichś odkryć związanych z postacią polskiego bohatera oraz samej Reduty. Owszem, o takich również wspomniano, ale dr Rafał Niedźwiadek z Instytutu Archeologii UMCS miał dla zgromadzonego grona jeszcze inne, zaskakujące informacje.

Średniowieczny cmentarz na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie

Okazuje się, że obszar Reduty skrywa również inne ślady historii pochodzące z wcześniejszych wieków. Poprzednie lata badań przyniosły odkrycia murowanego założenia w rodzaju dworu obronnego pochodzącego z przełomu XVI i XVII wieku. Ponadto archeolodzy natrafili na poziom kulturowy bogaty w zabytki z okresu XI-XII wieku.

Czytaj też: Krwawy rytuał na krowach miał jeden cel. Polacy odkryli cmentarzysko pasterzy sprzed 7000 lat

Tegoroczne badania przyniosły sensację w postaci cmentarzyska o nieznanej roli. Odkryto miejsca pochówków z grobami ułożonymi w rzędu. Nie wiadomo, jak stare jest to znalezisko, ale naukowcy przypuszczają, że może pochodzić z okresu średniowiecza (XII-XII wiek). Tak wyjątkowe miejsce może mieć kluczowe znaczenie dla interpretacji wczesnej historii Sławinka (dzisiaj dzielnica Lublina) oraz wpłynie na rozumienie początków miejskich Lublina.

Wykopaliska na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS, fot. dr Rafał Niedźwiadek, UMCS, materiały prasowe

Badacze z UMCS potwierdzili, że będą kontynuować działania na terenie Ogrodu Botanicznego. Dokładne datowanie cmentarzyska oraz ustalenie jego roli może przynieść wiele zaskoczeń. Działania lubelskich archeologów są prowadzone w ramach projektu „Reduta Tadeusza Kościuszki w obronie Konstytucji 3 Maja”Reduta Tadeusza Kościuszki w obronie Konstytucji 3 Maja” finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach konkursu „Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienia w kraju”.