Tajemniczy cmentarz na północy naszego kraju. Jego datowanie sięga na długo przed chrzest Polski

Polska była zamieszkiwana od dawna, a rozwinięte społeczności funkcjonowały tutaj na długie lata przed chrztem Mieszka I. Potwierdza to pewien cmentarz zbadany niedawno przez archeologów.
Tajemniczy cmentarz na północy naszego kraju. Jego datowanie sięga na długo przed chrzest Polski

Arenę ich działań stanowiła północ naszego kraju, gdzie badacze natrafili na pozostałości po Gotach, czyli przedstawicielach jednego z największych wschodniogermańskich plemion. Jak się okazuje, ich obecność na terenie tego, co obecnie nazywamy Polską, sięgała czasów Chrystusa. Szacuje się, iż trafili oni tutaj w okolicach I wieku i zamieszkiwali północ naszego kraju do mniej więcej piątego stulecia. 

Czytaj też: Kobiety na czele innowacji. Prehistoryczna broń zapewniła im wielkie możliwości

Jednym z dowodów w tej sprawie jest gotycki cmentarz, którego datowanie sięga IV wieku. W jego obrębie znaleziono nie tylko ludzkie pochówki, ale także bogato zdobioną biżuterię. Jakość jej wykonania jest naprawdę imponująca i może być porównana do kunsztu, z jakim działali złotnicy z Cesarstwa Rzymskiego.

Co ciekawe, pierwotnym znalazcą był Olaf Popkiewicz, który powiadomił archeologów o tym, na co natrafił. Jego łupem padły dwa srebrne naszyjniki, dwie srebrne broszki oraz koraliki tworzące dawniej kolejny naszyjnik. Gdy na miejsce dotarli eksperci, w ciągu zaledwie trzech tygodni przeszukali ponad 250 metrów kwadratowych cmentarza i zidentyfikowali 50 gotyckich grobów. Miejsca pochówku były bardzo zróżnicowane pod względem znajdujących się tam obiektów. Archeolodzy natrafili między innymi na ceramikę, broszki, koraliki z bursztynu oraz biżuterię zdobioną wizerunkami węży.

Cmentarz gocki znaleziony na północy Polski jest datowany na okolice IV wieku. Jak na razie archeolodzy zlokalizowali około 50 pochówków

Na odkopanie najprawdopodobniej czeka jeszcze wiele innych skarbów, ponieważ szacuje się, iż łącznie obszar cmentarza może mieć ponad hektar powierzchni. Sugeruje to, iż archeolodzy wciąż mają przed sobą wiele pracy, ale i liczne znaleziska, które tylko czekają na identyfikację. Poświęcone im badania powinny dostarczyć informacji na temat tego, jak wyglądało funkcjonowanie na terenach naszego kraju na długo przed tym, jak doszło do chrztu Polski.

Ostatnie wykopaliska były prowadzone w korycie rzeki Wdy, ale północ Polski nie pierwszy raz stanowi obszar prac związanych z Gotami. Na przykład w pobliżu wsi Wielbark znaleziono wcześniej ponad 2000 pochówków gotyckich, stanowiących pamiątkę po rozwoju kultury, która obejmowała swoim zasięgiem tereny od wybrzeża Morza Bałtyckiego po zachód dzisiejszej Ukrainy.

Czytaj też: To znalezisko przekroczyło wszelkie oczekiwania. Pokazuje zaskakującą prawdę o końcu epoki lodowcowej

Naukowcy odnaleźli zarówno szczątki pochowane w grobach jamowych, jak i skremowane szczątki umieszczone w urnach. W przypadku niektórych urn okazało się, że były one wykonane specjalnie na potrzeby pogrzebowe, ponieważ nie były dostosowane do przechowywania cieczy, co wykluczało ich wykorzystanie w codziennych potrzebach. To, w połączeniu z doniesieniami o wyjątkowych umiejętnościach Gotów z zakresu obróbki srebra i złota, pozwala sądzić, że nie byli oni dzikimi i niecywilizowanymi osobnikami. Dalsze wykopaliska, które muszą być prowadzone jak najszybciej ze względu na stan części cmentarza, powinny dostarczyć jeszcze więcej informacji na temat tej fascynującej społeczności.