Odkryto cmentarzysko rekinów. Są tam gatunki nieznane nauce i szczątki megalodonów

Na dnie oceanu dokonano niezwykłego odkrycia. Naukowcy trafili na cmentarzysko rekinów – są na nim zęby gatunków nieznanych nauce, a nawet pozostałości megalodonów.
Zęby rekinów wydobyte przez RV Investigator /Fot. CSIRO

Zęby rekinów wydobyte przez RV Investigator /Fot. CSIRO

Podczas rejsów statku badawczego RV Investigator należącego do CSIRO, uczeni odwiedzili Park Morski Wysp Kokosowych (Keelinga) na Oceanie Indyjskim, a także Park Morski Gascoyne u wybrzeży Australii Zachodniej. Odkryto cmentarzysko rekinów schowane przed ludzkim wzrokiem. Zawierało skamieniałe zęby megalodonów, a także szczątki należące do gatunków nieznanych nauce.

Czytaj też: Rekiny też śpią, ale całkiem inaczej niż ludzie. Lubią zapadać w krótkie drzemki

Dr Will White z CSIRO mówi:

Na początku rejsu zebraliśmy małego, pasiastego rekina z gatunku Heterodontus francisci. Jest on unikalny dla Australii, ale nie został jeszcze opisany i nazwany. Zebrany przez nas okaz będzie niezwykle ważny dla nauki, ponieważ użyjemy go do opisania gatunku.

Gatunki znane i nieznane

Gatunek Heterodontus francisci jest znany nauce, ale zwykle występuje we wschodnich wodach Pacyfiku, u wybrzeży USA i Meksyku. Są one zazwyczaj wolno pływającymi gatunkami występującymi w płytkich wodach. Większość dnia spędzają zakamuflowane wśród skał i wodorostów na dnie morza, a w nocy wychodzą na żer. Nowy gatunek żyje w wodzie o głębokości ponad 150 m i nic nie wiemy o jego zachowaniu.

Dr Will White dodaje:

Australia może naprawdę pochwalić się ogromnym obszarem bioróżnorodności, który jest domem dla jednych z najbardziej zróżnicowanych morskich organizmów na naszej planecie, ale wciąż wiemy o nich bardzo mało. Od pierwszego badania podczas tego rejsu dokonujemy nowych odkryć i zbieramy dane, które będą miały kluczowe znaczenie dla pomocy w ochronie i zachowaniu życia w naszych oceanach.

Szacunki wskazują, że nawet 1/3 gatunków zebranych podczas ostatnich rejsów badawczych bioróżnorodności na RV Investigator może być nowa dla nauki. Jednym z bardziej nietypowych znalezisk podczas poprzedniego rejsu na Wyspy Kokosowe było odkrycie cmentarzyska rekinów na dnie morza. Naukowcy dokonali zaskakującego odkrycia podczas ostatniego rejsu na głębokości 5400 m. Wydobyto na powierzchnię ponad 750 zmineralizowanych (skamieniałych) zębów rekinów reprezentujących szereg różnych gatunków.

Ząb megalodona /Fot. CSIRO

Dr Glenn Moore z Muzeum Australii Zachodniej mówi:

Zęby wyglądają na pochodzące od współczesnych rekinów, takich jak ostronosy pacyficzne i żarłacze białe, ale także od starożytnych rekinów, w tym bezpośredniego przodka gigantycznego megalodona. Ten rekin ewoluował w megalodona, który był największym ze wszystkich rekinów, ale wymarł około 3,5 mln lat temu.

Megalodon był jednym z najpotężniejszych drapieżników, jakie kiedykolwiek żyły, ale znamy tylko jego szczątki, takie jak zęby. Jego wygląd i maksymalny rozmiar są wciąż niepewne. Zebrane zęby pochodzą prawdopodobnie od jego najbliższego krewnego, rekina, który dorastał do ponad 12 m długości.

Czytaj też: Ten stwór był postrachem pradawnych mórz! Niewiarygodne, jakich rozmiarów ofiary wybierał sobie megalodon

Odkrycia podkreślają znaczenie rejsów badawczych bioróżnorodności morskiej. RV Investigator będzie kontynuował badania Parku Morskiego Gascoyne, jak również pobliskiego Parku Morskiego Carnarvon Canyon do połowy grudnia.