Co nam daje oprogramowanie open source? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM! W najbliższą sobotę po godz. 20 porozmawiamy o idei open source w informatyce.

Pod koniec ubiegłego stulecia pojechałem do Las Vegas na targi informatyczne Comdex. W programie były m.in. wystąpienia dwóch znanych w tej branży ludzi: Billa Gatesa i Linusa Torvaldsa. Obaj zgromadzili na sali tłumy, ale to Torvaldsa fetowano jak gwiazdę rocka. Człowiek, który dał światu otwarty system operacyjny Linux, budził entuzjazm, którego najbogatszy na świecie prezes Microsoftu mógł mu tylko pozazdrościć, choć w tamtym czasie “zamknięty” system Windows dominował na rynku.

Dziś rozwiązania oparte o otwarte źródła (open source) promują największe firmy. Przykład? Mobilny system operacyjny Android został stworzony przez Google na bazie Linuksa i jest dostępny za darmo, a Facebook udostępnia kod źródłowy wielu opracowanych przez siebie narzędzi programistycznych. Ba, nawet Microsoft przekonał się do idei otwartego oprogramowania.

Dlaczego otwarte oprogramowanie robi tak wielką karierę? W czym jest lepsze od rozwiązań zamkniętych? I jak zarabia się na tym, co jest dostępne dla każdego? O tym opowiedzą moi goście w studiu TOK FM: Dariusz Świąder i Tomasz Dziedzic z firmy Linux Polska. A oto zapowiedź konferencji Open Source Day 2015, która odbędzie się niedługo w Warszawie:

Przy okazji polecam też archiwalne audycje o darmowych treściach, wirtualnych walutach, crowdsourcingu, otwartych licencjach oraz otwartej nauce.

Nowego odcinka “Człowiek 2.0” możecie posłuchać 11 kwietnia po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Zapraszam!