Co robić ze starymi łopatami z turbin wiatrowych? Polacy pokażą wszystkim, jak ich użyć przy budowie mostu

Turbiny wiatrowe są znakomitym źródłem „zielonej energii”. Z ich użytkowania pojawia się jeden problem, na które nie znaleziono najlepszego rozwiązania. Co robić ze starymi łopatami z turbin wiatrowych, kiedy się zużyją? Te elementy są najtrudniejszymi w recyklingu, ale wkrótce może się to zmienić. Polscy naukowcy z Rzeszowa pokażą, jak takie łopaty mogą stać się elementem budowlanym w konstrukcjach mostowych.
Co robić ze starymi łopatami z turbin wiatrowych? Polacy pokażą wszystkim, jak ich użyć przy budowie mostu

Wraz z początkiem 2023 roku na Politechnice Rzeszowskiej ruszy innowacyjny projekt naukowy, który ma na celu pokazanie, jak można wykorzystać zużyte łopaty z turbin wiatrowych do budowy obiektów mostowych. Kierownikiem projektu pn. „Hybrydowy dźwigar z recyklowanych łopat turbin wiatrowych i betonu niekonwencjonalnego do budowy i modernizacji obiektów mostowych wyposażony w czujniki światłowodowe do monitoringu konstrukcji” jest dr inż. Mateusz Rajchel z Katedry Dróg i Mostów na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej.

Czytaj też: Łopaty turbin wiatrowych jako… żelki-misie? Pierwsze osoby już ich spróbowały

Projekt naukowców odpowiada na problemy branży energetycznej wykorzystującej turbiny wiatrowe. W dużej mierze nadal nie zostały wypracowane żadne skuteczne metody recyklingu łopat z turbin wiatrowych, które są najtrudniejszym elementem do przetworzenia, m.in. z uwagi na nieregularny kształt.

Działania badaczy będą skupiać się nie tylko wokół samych łopat, ale również implementacji betonu niekonwencjonalnego (fibrobetonu) – dowiadujemy się z komunikatu prasowego Politechniki Rzeszowskiej. Jak dokładnie będzie wyglądać wykorzystanie łopat w budowie mostów?

Elementy turbin (w formie rozdrobnionej) wraz z fibrobetonem będą częścią składową dźwigarów, z których powstanie przęsło mostu. Jak się okazuje, taki sposób budowania obiektów może być znacznie tańszą i w dodatku ekologiczną alternatywą dla klasycznych betonowych, zespolonych czy stalowych przęseł.

Rezultatem trzyletniego projektu o wartości ponad 1,3 mln zł będzie przygotowanie opracowania do realizacji takich dźwigarów w praktyce dla przyszłych projektów budowlanych. Ponadto wdrożeniem projektu po jego zakończenie będzie budowa obiektu mostowego w ciągu drogi publicznej.

Co robić z łopat z turbin wiatrowych? Na przykład meble ogrodowe

Działania polskich badaczy z 100 proc. wpisują się w koncepcję gospodarki o obiegu zamkniętym i zrównoważony rozwój, ale nie są jedynymi tego typu próbami recyklingu obecnie podejmowanymi przez zespoły naukowe. W Irlandii w 2021 roku przeprowadzano testy z wykorzystaniem zużytych łopat jako elementu zbrojeniowego w kładce dla pieszych. Wówczas naukowcy Eire Universitety College w Cork przedstawili także propozycję, aby stare elementy turbin przetwarzać na… meble ogrodowe.

Czytaj też: Syndrom Turbin Wiatrowych. Czy niesłyszalne dźwięki i fale rzeczywiście szkodzą ludziom?

Ponadto w Wielkiej Brytanii zdarzył się już przypadek, że łopaty z turbin wiatrowych posłużyły jako element zbrojeniowy w torach kolejowych. Podobnych pojedynczych przykładów można jeszcze mnożyć, ale istnieje jednak wyraźna potrzeba pewnego usystematyzowania i wyrobienia dobrych praktyk recyklingu łopat. Projekt badaczy z Rzeszowa ma wreszcie szansę stać się pionierskim w tym zakresie.