Łopaty turbin wiatrowych jako… żelki-misie? Pierwsze osoby już ich spróbowały

Turbiny wiatrowe, można powiedzieć, wyrastają jak grzyby po deszczu w coraz to nowych terenach. Nadal jednak olbrzymim problemem jest to, co później będziemy z nimi robić, kiedy skończy się okres ich przydatności do użycia. Amerykańscy naukowcy zaprezentowali nowy rodzaj żywicy do budowy łopat, które potem można ponowne przetworzyć w żelki. Pierwsze sztuki gumowych misiów zostały już nawet spróbowane przez samych twórców.
Łopaty turbin wiatrowych jako… żelki-misie? Pierwsze osoby już ich spróbowały

Badacze z Michigan State University opracowali nowy rodzaj materiału do budowy łopat w turbinach wiatrowych, który można poddać ponownej przeróbce i przetworzyć nawet w produkty żywnościowe, w tym popularne żelki-misie.

Mowa dokładnie o żywicy kompozytowej, która jest połączeniem substancji pochodzenia roślinnego i tych powstałych syntetycznie. Łopaty turbin wiatrowych, kiedy osiągną koniec okresu swojej żywotności, będą mogły być przerobione na wiele nowych materiałów, w tym takich używanych w przemyśle spożywczym.

Czytaj też: Syndrom Turbin Wiatrowych. Czy niesłyszalne dźwięki i fale rzeczywiście szkodzą ludziom?

Jak twierdzą badacze, ich żywicę można w dowolnym momencie rozpuścić w roztworze alkalicznym. Powstaje wówczas mleczan potasu, który po oczyszczeniu znajdzie zastosowanie w produkcji żelek lub napojów dla sportowców.

Naukowcy przeprowadzili cały proces od A do Z, tj. od produkcji nowej żywicy, po jej przetworzenie i produkcję żelek. Jak przyznał John Dorgan, jeden ze współautorów badań, zjadł takie gumowe misie.

Czytaj też: Ziemskie bakterie latają w kosmosie? Może je tam unosić wiatr – twierdzą naukowcy

Żelki z turbin wiatrowych – czy to aby zdrowe?

Ale czy produkcja słodkich żelek powstałych z turbiny wiatrowej może kojarzyć się z czymś zdrowym? Naukowcy wyjaśniają to w ten sposób, że atom węgla pochodzący czy to z rośliny, czy z paliw kopalnych jest dokładnie taki sam. Jak mówi John Dorgan:

To wszystko jest częścią globalnego cyklu węglowego. Pokazaliśmy, że możemy przechodzić od biomasy do trwałych tworzyw sztucznych i z powrotem do produktów żywnościowych.

O pomyśle amerykańskich naukowców dowiadujemy się z ich niedawnego wystąpienia na konferencji American Chemical Society i informacji prasowej opublikowanej przy tej okazji.

Więcej:wiatrżelki