Co to znaczy dobry sen? 5 sposobów na efektywny wypoczynek

Dobry, spokojny sen pozwala zachować zdrowie, a także być w dobrej kondycji psychicznej. Co jednak oznacza spać dobrze? Kiedy możemy powiedzieć, że nasz sen jest pełnowartościowy?
Co to znaczy dobry sen? 5 sposobów na efektywny wypoczynek

Co się kryje pod pojęciem dobrego snu?

Większość z nas uważa, że dobry sen ma miejsce wtedy, gdy rano budzimy się wypoczęci. Można więc powiedzieć, że jednocześnie przesypiamy odpowiednią liczbę godzin, pozwalając organizmowi na regenerację. Rzeczywiście, dobry sen to przede wszystkim niezakłócony, nocny odpoczynek. Objawia się tym, że zasypiamy bez większych problemów, nie budzimy się w nocy, a także nie mamy koszmarów, które często są wyrazem nadmiernej ekspozycji na stres w ciągu dnia. Ponadto przesypiamy tyle godzin, ile potrzebujemy. Dlaczego dobry sen jest tak istotny? Otóż pozwala on zregenerować się pod kątem zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Budząc się wypoczęci, mamy więcej energii. Odpowiednia dawka snu pozwala samodzielnie poradzić sobie z drobnymi infekcjami oraz dolegliwościami bólowymi.

Jak dbać o zdrowy sen? 5 niezawodnych sposobów

Wiadomo już, jak ważny dla naszego codziennego funkcjonowania jest zdrowy, spokojny sen. Pojawia się jednak pytanie, jak właściwie o niego zadbać? Okazuje się, że nie wystarczy kłaść się spać odpowiednio wcześnie – bardzo istotne jest przygotowanie do snu, które tak naprawdę rozpoczyna się już po południu. Oto 5 sposobów na zdrowy, dobry sen:

  • odpowiednie przygotowanie miejsca do spania,
  • wyciszenie się przed pójściem spać,
  • unikanie bodźców w godzinach wieczornych,
  • spożycie lekkiej kolacji,
  • obniżenie temperatury w mieszkaniu.

1. Przygotowanie miejsca do spania

Sypialnia to miejsce, w którym powinien królować spokój. Urządźmy ją tak, aby przyjemnie było w niej wypoczywać. Lekkie, stonowane kolory, jedynie najpotrzebniejsze przedmioty oraz produkujące tlen rośliny z pewnością pomogą nam zasnąć. Ważny jest także dobór odpowiedniego materaca, dzięki któremu nie będziemy odczuwać dolegliwości bólowych w porze nocnej. Warto wybrać model ze sklepu https://sennamaterace.pl/, który jest autoryzowanym dystrybutorem marki Hilding. Pamiętajmy też o lekkiej, ale ciepłej pościeli.

2. Wyciszenie przed snem

Na około pół godziny przed pójściem spać powinniśmy unikać rozmów, a nawet słuchania audycji radiowych. Wszystkie te elementy sprawiają, że trudno nam się wyciszyć. Tymczasem cisza jest potrzebna do tego, aby zapaść w głęboki sen. Dobrym rozwiązaniem będzie ciepła kąpiel albo aromaterapia, które sprawią, że z łatwością odpłyniemy do krainy snu.

3. Unikanie bodźców wieczorem

Głośna muzyka, budzący emocje film, newsy ze świata – to wszystko sprawia, że trudno nam zasnąć. Dodatkowych bodźców powinniśmy unikać już na 2 godziny przed pójściem spać. Wtedy też wyłączamy telewizor, komputer, radio oraz nie przeglądamy internetu. W tym czasie możemy zjeść kolację, przygotować posiłek na kolejny dzień lub odpocząć z książką w ręku. Taka wieczorna rutyna wydaje się mało atrakcyjna, ale pozwala nam zapaść w błogi sen, gdy tylko położymy się do łóżka. Ponadto umożliwia znalezienie czasu dla siebie, zaspokajając swoje potrzeby.

4. Lekka, pożywna kolacja

Niektórzy celowo unikają kolacji, inni zamieniają ją kolejnością z obiadem. Tymczasem ani jedno ani drugie rozwiązanie nie sprzyja jakości snu. Wręcz przeciwnie – w pierwszym przypadku możemy obudzić się w nocy głodni, w drugim natomiast trudno będzie nam zasnąć z przeciążonym żołądkiem. Optymalnie kolacja powinna być lekkim, ale pożywnym posiłkiem. Spożywamy ją na 2-3 godziny przed snem, popijając kubkiem lekkiej herbaty lub wody. Potem postarajmy się już nic nie pić, tak aby nie musieć w nocy korzystać z toalety. Jeśli zdarzy nam się zjeść za dużo na noc, sięgnijmy po zioła na trawienie, które przyspieszą metabolizm.

5. Obniżenie temperatury w mieszkaniu

Optymalna temperatura w mieszkaniu to 20 stopni. Sprzyja ona regeneracji organizmu w czasie snu. O komfort termiczny dbamy, wybierając odpowiedni materac, zapewniający cyrkulację powietrza – warto sięgnąć po modele dostępne w sklepie internetowym: https://sennamaterace.pl/115-materace-200×200. Przed snem warto przewietrzyć sypialnię – napływ świeżego powietrza pozytywnie wpłynie na proces zasypiania. Pamiętajmy też o wyborze odpowiedniego stroju nocnego, dostosowanego przede wszystkim do pory roku. Lepiej ubrać się nieco cieplej, oddychając chłodniejszym powietrzem, które preferuje nasz organizm. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie nam się wyspać, bez konieczności odkrywania się w nocy czy przykręcania kaloryfera.

Lokowanie produktu: sennamaterace.pl