Co was najbardziej interesowało w 2021 roku? 25 najciekawszych artykułów z Focus.pl

Codziennie opisujemy dla was ciekawe odkrycia naukowe i technologiczne. Jednak o tym, które z nich są najbardziej warte uwagi, decydujecie wy! Oto top25 najbardziej popularnych artykułów 2021 roku.
Co was najbardziej interesowało w 2021 roku? 25 najciekawszych artykułów z Focus.pl

Przyroda: sekcja wieloryba, największy organizm i embrion dinozaura

 1. Sekcja wieloryba pokazała, że pod jego płetwą kryje się „ludzka dłoń”. Naukowiec publikuje zdjęcia na Twitterze. Dr Mark Scherz miał rzadką okazję uczestniczyć w sekcji zwłok wieloryba, czym postanowił podzielić się ze swoimi obserwatorami na Twitterze. Uwagę internautów przyciągnęło zdjęcie, na którym dr Scherz prezentuje coś, co wygląda jak ogromna pięciopalczasta dłoń, przypominająca ludzką.
 2. Największy i najstarszy organizm na Ziemi – Pando – jest powoli zjadany. Czy słyszeliście o Pando? W sercu amerykańskiego stanu Utah żyje największy i najstarszy organizm na świecie. Waży 6 tysięcy ton i liczy kilkanaście tysięcy lat. Stopniowo jednak się kurczy.
 3. Naukowcy wysłali robota pod „Lodowiec Zagłady”. Niepokojące dane. Bezzałogowa łódź podwodna Ran wpłynęła pod szelfowe czoło lodowca i pozwoliła przeprowadzić szereg badań. Jeżeli ta bryła lodu wielkości Wielkiej Brytanii się roztopi, oceany pochłoną wiele kilometrów lądu.
 4. Niesamowite odkrycie: znaleziono doskonale zachowany, kompletny embrion dinozaura. Międzynarodowy zespół naukowców opisał jedyne w swoim rodzaju znalezisko: kompletną skamieniałość embrionu dinozaura. „Baby Yingliang”, jak nazwano skamielinę, rzuca nowe światło na historię ewolucji dinozaurów i ptaków.
 5. Ile razy dziennie dawać jedzenie psu? Raz dziennie wystarczy, a pies będzie dzięki temu zdrowszy. Z badań wynika, że podawanie psu jedzenia raz dziennie może sprawić, że na starość będzie cieszył się lepszym zdrowiem. Jednak zanim zmienimy ulubieńcowi dietę, poczekajmy na dalsze badania – zastrzegają naukowcy.

Zdrowie i medycyna: neurony babci, wpływ kawy i biegania na mózg

 1. „Neuron babci” jednak istnieje? W ludzkim mózgu odkryto nowy rodzaj neuronów związanych z pamięcią. Naukowcy od dawna bezskutecznie poszukiwali w ludzkim mózgu hipotetycznych „neuronów babci”, które miałyby odpowiadać m.in. za rozpoznawanie znajomych twarzy w tłumie. Nowe badanie pokazuje, że „neurony babci” mogą istnieć naprawdę.
 2. Pijesz dużo kawy? Twój mózg działa inaczej. Badacze sugerują, że osoby nałogowo pijące kawę wykazują odmienną aktywność mózgu w porównaniu do tych, którzy mnie spożywają jej wcale. Różnice wykazano aż w kilku różnych obszarach mózgu.
 3. Śmiertelna choroba mózgu wykryta u pracownic laboratorium. Wstrzymano badania nad prionami. Francja zdecydowała o tymczasowym wstrzymaniu badań nad prionami – białkowymi cząsteczkami zakaźnymi – po tym, jak u dwóch pracownic laboratorium wykryto śmiertelną chorobę mózgu. Na razie nie jest jasne, czy do zakażenia doszło w związku z prowadzonymi badaniami.
 4. Ile trzeba biegać, żeby poprawić sobie nastrój i pracę mózgu? Naukowcy wyliczyli to co do minuty. Koniec z wymówkami. Nowe badania precyzyjnie pokazują, ile trzeba biegać, żeby poczuć się psychicznie lepiej oraz podnieść swoją sprawność umysłową. Dobra wiadomość: to długość osiągalna dla prawie każdego.
 5. Komórce jajowej nie jest wszystko jedno. Wybiera plemniki od konkretnego partnera. Zapłodnienie jest bardziej skomplikowane, niż do niedawna sądzono. Komórka jajowa preferuje konkretne plemniki i to one mają największą szansę na przeniknięcie do jej wnętrza.

Historia: skarb Montezumy, złoty pociąg i Polska w czasach Jezusa

 1. Sensacyjne odkrycie podczas budowy. Archeolodzy nie mają wątpliwości, że to skarb Montezumy. Skarb Montezumy naprawdę istniał? Czy złota sztaba znaleziona w Mexico City może pochodzić z legendarnego skarbu Azteków?
 2. Złoty pociąg już odnaleziono. Czy wiesz, gdzie? Nie tylko w Polsce tropiono hitlerowskie skarby. Złoty pociąg z Budapesztu był nie tylko pełen bogactw, ale i splamiony ludzką krwią. Mimo to złupili go… wyzwoliciele.
 3. Ziemie polskie w czasach Jezusa: czego szukali tu Rzymianie? Co sprowadzało Rzymian na ziemie polskie w czasach Jezusa, dwa tysiące lat temu? Teren ten nie był ani zapomniany, ani dziki. Interesował Rzymian ze względu na surowce, od wieków żyli tu ludzie rozmaitych kultur.
 4. Starożytny sekret „Zdrowaś Maryjo”: jakie podteksty kryją się w tej modlitwie? Na całym świecie miliony ludzi powtarzają codziennie słowa „Zdrowaś Maryjo”. Także w Polsce. Mało kto jednak wie, jakie podteksty kryje ta modlitwa. Sekret „Zdrowaś Maryjo” zgłębia polski filolog dr hab. Jan Kozłowski.
 5. Zagadka dziecięcych mumii z Palermo doczeka się rozwiązania? Grupa naukowców wejdzie do katakumb. Archeolodzy z Uniwersytetu Staffordshire jako pierwsi będą mieli możliwość przeprowadzenia kompleksowych badań słynnych dziecięcych mumii z Palermo. Zmumifikowane zwłoki dzieci były składane w katakumbach klasztoru kapucynów od XVIII do XX wieku.

Technologie: nowy sposób na chłodzenie, pływający dron i fuzja termojądrowa

 1. Taśma i folia zamiast klimatyzatora. Badacze znaleźli nieprawdopodobnie prosty sposób na upały. Czy można oddać ciepło prosto w kosmiczną przestrzeń? Wynalazcy poszukują takich materiałów od lat, bo mogłyby znacznie ograniczyć koszty chłodzenia. Okazuje się, że rozwiązanie jest dziecinnie proste, tanie i w zasięgu każdego. Czy to będzie nowy sposób na upały?
 2. Zobacz pierwsze na świecie nagranie z wnętrza huraganu na oceanie. Zrobił je pływający dron. Po raz pierwszy nagrano wnętrze huraganu na Atlantyku. Udało się to za pomocą pływającego drona. Będzie on zbierał cenne informacje o tych najgroźniejszych zjawiskach atmosferycznych na Ziemi.
 3. Fizyk założył zbiórkę na Kickstarterze, żeby sprawdzić, czy żyjemy w symulacji komputerowej. Fizyk Tom Campbell wspólnie z kolegami po fachu chce sprawdzić, czy to możliwe, że wszyscy żyjemy w jednej wielkiej i niesłychanie zaawansowanej symulacji komputerowej. Aby zdobyć fundusze na skomplikowane eksperymenty, uruchomił zbiórkę na platformie Kickstarter. Do tej pory zebrał prawie 240 tys. dolarów.
 4. Fuzja jądrowa coraz bliżej. Reaktor Wendelstein 7-X osiągnął temperaturę 30 milionów kelwinów. Niemiecki reaktor Wendelstein 7-X jest na dobrej drodze do osiągnięcia fuzji jądrowej – potwierdzają wyniki pomiarów. Jednak wznowi pracę dopiero w 2022 roku.
 5. Gal: metal lekarstwem na dwutlenek węgla. Badacze odkryli zaskakujący sposób na rozkładanie dwutlenku węgla. Nie wymaga skomplikowanych reakcji i drogich katalizatorów. Kluczem okazał się ciekły metal – gal oraz niewielka ilość jonów srebra.

Fizyka i kosmos: tajemnice neutronów, niesporczak w superpozycji i woda na Marsie

 1. Tajemnicze zjawisko po raz pierwszy zaobserwowane w reaktorze jądrowym. Do tej pory fenomen opisywany był tylko teoretycznie. Teraz badacze pracujący w Narodowym Laboratorium Los Alamos obserwowali pracę reaktora jądrowego z dokładnością do pojedynczego neutronu – i odkryli, że niekiedy pojawiają się one w zaskakująco długich ciągach, mogących destabilizować produkcję energii.
 2. Naukowa sensacja: niesporczak Schrödingera. Polak z innymi fizykami schłodził zwierzę i wprowadził w stan kwantowej superpozycji. Fizykom udało się po raz pierwszy w historii wprowadzić w nieokreślony, kwantowy stan, wielokomórkowe zwierzę. Potem przywrócono je do życia. Niestety nie opowie nam o swoich wrażeniach – to niesporczak.
 3. Już wiemy, co się stało z wodą na Marsie. Nie uciekła w kosmos. Nowa teoria dotycząca geologii Marsa proponuje alternatywne rozwiązanie zagadki dotyczącej oceanów pokrywających niegdyś powierzchnię Czerwonej Planety.
 4. Wygląda jak Ziemia, ma gwiazdę jak Słońce. Jedyny minus? Jest 3000 lat świetlnych od nas. Kepler-160 to jedna z gwiazd upolowanych przez kosztujący pół miliarda dolarów kosmiczny teleskop nazwany na cześć astronoma Johannesa Keplera. Z pomocą krążącego nad naszymi głowami urządzenia NASA w latach 2009-2013 dokonała wielu ciekawych odkryć. Jednym z nich była właśnie ta gwiazda o podobnej temperaturze i wielkości co nasze Słońce.
 5. Fragmenty “obcego” świata mogą być zakopane głęboko pod powierzchnią Ziemi. Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Arizona przyjrzeli się anomalii, nad którą od dawna głowią się badacze. Wydaje się, że potwierdzili dotychczasowe domysły na temat pochodzenia skalnych kleksów znajdujących się we wnętrzu Ziemi. Według akademików są one pozostałością po zderzeniu naszego globu z hipotetyczną planetą Teją, w wyniku którego doszło do powstania Księżyca.