"Sukces" ma wielu ojców

Ojców wykorzystywanych dziś powszechnie tworzyw sztucznych było wielu. Początki historii plastiku sięgają 150 lat wstecz. Za pierwszego twórcę uznaje się Alexandra Parkesa, metalurga z Anglii, który w 1850 roku zsyntetyzował tzw. parkesinę (celuloid oparty na nitrocelulozie). Parkes od razu zauważył możliwość powszechnego użycia tego materiału w przemyśle. Przeliczył się jednak i stracił dużo pieniędzy na próbie wprowadzenia parkesiny do produkcji. Powodem była niedoskonała formuła, wysoka cena oraz nietrwałość i łatwopalność materiału.

Więcej szczęścia miał wynalazca Leo Baekeland, twórca bakelitu (opartego na żywicy fenolowo-formaldehydowej) opatentowanego w 1909 roku. Dzięki dużej wytrzymałości tworzywo odniosło duży sukces i stało się powodem prawdziwej „plastikowej rewolucji”, której skutki odczuwamy do dziś. Bakelit wykorzystała np. projektantka Coco Chanel do produkcji biżuterii w latach 20’ XX w.

Dziś odmian i zastosowań plastiku jest wiele. Na przykład polipropylen (PP) wykorzystywany jest głównie do produkcji opakowań, polietylen (PET) do produkcji plastikowych butelek. Z polichlorku winylu (PVC) produkowane są ramy okienne, czy rury. Oczywiście przykładów tworzyw sztucznych i ich zastosowań jest jeszcze więcej.