Coco Chanel: biografia

Historia Coco Chanel rozpoczyna się dość niepozornie – Gabrielle Bonheur Chanel, bo tak naprawdę nazywała się projektantka, urodziła się w 1883 r. w wyniku nieślubnej ciąży. Po śmierci matki, ojciec zostawił rodzinę, przez co mała Gabrielle trafiła do sierocińca, w którym nauczyła się szyć. Po kilku latach, dziewczynka przeprowadziła się do ciotki, która uczyła ją krawiectwa. Pomimo pasji do szycia, nic nie zapowiadało tego, że zostanie projektantką ubrań – w wieku 23 lat, kobieta dorabiała sobie śpiewając w klubie pod pseudonimem Coco – który, jak się później okazało, miał zostać jej przydomkiem do końca życia. Co ciekawe – Coco nie miała dobrego wokalu, ale nadrabiała to ciekawą osobowością i temperamentem, przyciągając do siebie tabuny mężczyzn.

Pomiędzy występami w klubie, Coco zajmowała się szyciem. W 1908r. otworzyła swój pierwszy sklep z kapeluszami i strojami dla kobiet. Zdobyła rozpoznawalność głównie dzięki zaprojektowaniu odzieży wyjściowej z dżerseju, kojarzonego dotąd wyłącznie z bielizną. Rosnąca popularność pozwoliła jej na otwarcie własnego domu mody w roku 1919. Popularność skromnych, lecz niezwykle wygodnych ubrań projektantki sprawiła, że już 2 lata później Coco mogła wyprodukować zupełnie nowy rodzaj produktu – perfumy. To właśnie legendarny zapach Chanel N° 5 sprawił, że Coco stała się prawdziwą gwiazdą, rozpoznawalną wśród fanek mody na całym świecie.

 

Coco Chanel: projekty

Choć projekty Coco Chanel powstały w ubiegłym wieku, mają ogromny wpływ na to, jak moda wygląda obecnie. Gdyby nie projektantka, prawdopodobnie spodnie wciąż byłyby zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn – Coco nie wymyśliła wprawdzie spodni dla kobiet, ale spopularyzowała je w modzie ulicznej – wcześniej nosiły je wyłącznie kobiety wykonujące męskie zawody lub sportsmenki.

Coco Chanel spopularyzowała też małą czarną – najbardziej klasyczną sukienkę, stanowiącą idealny wybór bez względu na okazję. Czerń kojarzyła się przedtem głównie z żałobą – nie wypadało nosić jej na wesołe przyjęcia czy bankiety. Kobiety niechętnie zakładały też krótkie kreacje odkrywające kolano, można więc powiedzieć, że Coco spopularyzowała nie tylko czarny kolor, ale także skrócony krój. Co ciekawe – projektantka zdecydowała się na przełamanie schematu ,,żałobnej" dotąd czerni, podczas gdy sama była w trakcie żałoby po śmierci wieloletniego kochanka.

Inne projekty Coco Chanel znane do dziś to np. garsonka. Projektantka od początku inspirowała się maksymalną wygodą, a za inspiracje często służyły jej ubrania z męskich szaf – właśnie za sprawą tych inspiracji zaprojektowała garsonkę, klasyczny, elegancki strój pozbawiony usztywnień znanych z XIX wieku.

Projektantka zmieniła też pośrednio świat perfum. Popularne dotąd mdłe, mocno piżmowe zapachy zostały wzbogacone za jej sprawą o świeże, cytrusowe nuty, otulone zapachem delikatnych kwiatów. Perfumy stały się o wiele mniej duszące – zaczęły nadawać kobietom charakter, zamiast je przytłaczać. Stały się też bardziej zróżnicowane, a co za tym idzie – bardziej kuszące dla płci przeciwnej.

Coco zawdzięczamy też spopularyzowanie sztucznej biżuterii. W czasach, kiedy imitacje kamieni szlachetnych kojarzyły się wyłącznie z kiczem, kobiety wolały nie nosić na szyi nic, niż zakładać sztuczne perły. Kiedy jednak Coco zaczęła mówić otwarcie o tym, że nosi z dumą sztuczną biżuterię, zaczęły zakładać ją kobiety na całym świecie.