Kobiety zawdzięczają jej wolność? Historia Coco Chanel – legendy świata mody

Coco Chanel jest postacią, która zrewolucjonizowała świat mody, sprawiając, że kobieca moda mogła być elegancka i wygodna zarazem – wcześniej można było postawić wyłącznie na jedną z tych cech, nosząc albo ciężkie suknie z obcisłymi gorsetami, albo niezbyt gustowną odzież roboczą. Warte uwagi są nie tylko projekty Coco, ale także jej osobowość – projektantka wciąż stanowi przykład silnej i oryginalnej kobiety, wyróżniającej się z tłumu. Kim była Coco Chanel? Dlaczego zasłynęła na cały świat? Jak wyglądało jej życie prywatne i początki kariery?
Kobiety zawdzięczają jej wolność? Historia Coco Chanel – legendy świata mody

Coco Chanel: biografia

Historia Coco Chanel rozpoczyna się dość niepozornie – Gabrielle Bonheur Chanel, bo tak naprawdę nazywała się projektantka, urodziła się w 1883 r. w wyniku nieślubnej ciąży. Po śmierci matki, ojciec zostawił rodzinę, przez co mała Gabrielle trafiła do sierocińca, w którym nauczyła się szyć. Po kilku latach, dziewczynka przeprowadziła się do ciotki, która uczyła ją krawiectwa. Pomimo pasji do szycia, nic nie zapowiadało tego, że zostanie projektantką ubrań – w wieku 23 lat, kobieta dorabiała sobie śpiewając w klubie pod pseudonimem Coco – który, jak się później okazało, miał zostać jej przydomkiem do końca życia. Co ciekawe – Coco nie miała dobrego wokalu, ale nadrabiała to ciekawą osobowością i temperamentem, przyciągając do siebie tabuny mężczyzn.

Pomiędzy występami w klubie, Coco zajmowała się szyciem. W 1908r. otworzyła swój pierwszy sklep z kapeluszami i strojami dla kobiet. Zdobyła rozpoznawalność głównie dzięki zaprojektowaniu odzieży wyjściowej z dżerseju, kojarzonego dotąd wyłącznie z bielizną. Rosnąca popularność pozwoliła jej na otwarcie własnego domu mody w roku 1919. Popularność skromnych, lecz niezwykle wygodnych ubrań projektantki sprawiła, że już 2 lata później Coco mogła wyprodukować zupełnie nowy rodzaj produktu – perfumy. To właśnie legendarny zapach Chanel N° 5 sprawił, że Coco stała się prawdziwą gwiazdą, rozpoznawalną wśród fanek mody na całym świecie.

 

Coco Chanel: projekty

Choć projekty Coco Chanel powstały w ubiegłym wieku, mają ogromny wpływ na to, jak moda wygląda obecnie. Gdyby nie projektantka, prawdopodobnie spodnie wciąż byłyby zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn – Coco nie wymyśliła wprawdzie spodni dla kobiet, ale spopularyzowała je w modzie ulicznej – wcześniej nosiły je wyłącznie kobiety wykonujące męskie zawody lub sportsmenki.

Coco Chanel spopularyzowała też małą czarną – najbardziej klasyczną sukienkę, stanowiącą idealny wybór bez względu na okazję. Czerń kojarzyła się przedtem głównie z żałobą – nie wypadało nosić jej na wesołe przyjęcia czy bankiety. Kobiety niechętnie zakładały też krótkie kreacje odkrywające kolano, można więc powiedzieć, że Coco spopularyzowała nie tylko czarny kolor, ale także skrócony krój. Co ciekawe – projektantka zdecydowała się na przełamanie schematu ,,żałobnej” dotąd czerni, podczas gdy sama była w trakcie żałoby po śmierci wieloletniego kochanka.

Inne projekty Coco Chanel znane do dziś to np. garsonka. Projektantka od początku inspirowała się maksymalną wygodą, a za inspiracje często służyły jej ubrania z męskich szaf – właśnie za sprawą tych inspiracji zaprojektowała garsonkę, klasyczny, elegancki strój pozbawiony usztywnień znanych z XIX wieku.

Projektantka zmieniła też pośrednio świat perfum. Popularne dotąd mdłe, mocno piżmowe zapachy zostały wzbogacone za jej sprawą o świeże, cytrusowe nuty, otulone zapachem delikatnych kwiatów. Perfumy stały się o wiele mniej duszące – zaczęły nadawać kobietom charakter, zamiast je przytłaczać. Stały się też bardziej zróżnicowane, a co za tym idzie – bardziej kuszące dla płci przeciwnej.

Coco zawdzięczamy też spopularyzowanie sztucznej biżuterii. W czasach, kiedy imitacje kamieni szlachetnych kojarzyły się wyłącznie z kiczem, kobiety wolały nie nosić na szyi nic, niż zakładać sztuczne perły. Kiedy jednak Coco zaczęła mówić otwarcie o tym, że nosi z dumą sztuczną biżuterię, zaczęły zakładać ją kobiety na całym świecie.

 

Coco Chanel w życiu prywatnym

Kim była Coco Chanel w życiu prywatnym? Okazuje się, że liczne sukcesy projektantki na płaszczyźnie zawodowej nie pokrywały się ze szczęściem w jej życiu osobistym. Największym marzeniem Coco była prawdziwa, gorąca miłość – i choć odnalazła ją w osobie Arthura Capela, historia pary nie potoczyła się optymistycznie.

On był elegancki i bajecznie bogaty – ona nie uchodziła wprawdzie za piękność, ale odznaczała się silnym charakterem i oryginalnością. Właśnie za sprawą niezwykłego temperamentu Coco, Arthur wybrał ją spośród innych kobiet, nieodstępujących go na krok. Ich znajomość szybko przerodziła się w gorący i burzliwy romans, pełen nie tylko wspaniałych uniesień, ale przede wszystkim wyniszczających relację kłótni. Pomimo ogromnej różnicy charakterów, para nie potrafiła wytrzymać bez siebie nawet po rozstaniu, które nastąpiło ostatecznie po 9 latach związku. Arthur wziął wtedy ślub z uległą i niewinną Dianą, zupełnym przeciwieństwem porywczej Coco. Niedługo potem mężczyzna tragicznie zginął, co doprowadziło Coco do rozpaczy.

Ciekawostka –  logo Coco Chanel, przedstawiające skrzyżowane litery C, powstało właśnie z myślą o nieszczęśliwej miłości kobiety – jedno C oznacza ,,Coco”, a drugie – ,,Capel”, od nazwiska wieloletniego partnera projektantki.

Coco Chanel nie uchodzi za przykład grzecznej, ułożonej kobiety – niewiele osób wie jednak o tym, że ikona mody była uzależniona od narkotyków. Zaczęło się całkiem niepozornie: podczas wypadku na stoku narciarskim, Coco spróbowała pierwszy raz morfiny, podanej – rzecz jasna – dla ukojenia bólu. Uczucie, jakiego doznała po zażyciu leku spodobało jej się jednak na tyle, że od tamtej pory regularnie sprowadzała zza granicy duże dawki morfiny.

 

Coco Chanel: cytaty

Cytaty Coco Chanel odnoszą się nie tylko do mody, ale przede wszystkim do stylu życia nowoczesnej kobiety. Oto najpopularniejsze słowa, jakie padły z jej ust, wraz z krótką interpretacją:

  • ,,Zawsze ubieraj się tak, jakbyś miała spotkać swojego największego wroga” – słowa te można rozumieć jako chęć pokazaniu wrogowi twojej wewnętrznej siły. Jeśli wróg zobaczy cię idącą z podniesioną głową w pięknym stroju, zezłości się w duchu;
  • ,,Może się zdarzyć, że urodziłaś się bez skrzydeł, ale najważniejsze, abyś nie przeszkadzała im wyrosnąć” – nie wszystkie rodzimy się z naturalnymi predyspozycjami. Ważne jednak, aby pielęgnować swoje zalety i talenty, zamiast tłamsić je w środku, nie pozwalając na ich rozwój;
  • ,,Nie ma kobiet brzydkich, są tylko kobiety zaniedbane” – pięknem każdej kobiety nie jest uroda, lecz samoakceptacja i codzienne dbanie o siebie;
  • ,,Moda, w której nie można wyjść na ulicę, nie jest modą” – modne jest przede wszystkim to, co uważamy za użyteczne. Nie ma sensu kupować ekstrawaganckich stylizacji po to, aby zakładać je raz do roku. Cała moda Coco Chanel opierała się właśnie na wygodnych kreacjach;
  • ,,Ileż trosk tracimy kiedy decydujemy się nie być czymś, ale kimś” – kiedy stawiamy prawdziwą siebie na pierwszym miejscu, przestając dążyć do sztucznych ideałów, zaczynamy czuć się lepiej i swobodniej;

 

Coco Chanel: co jej zawdzięczamy?

Zwiększone poczucie własnej wartości wśród kobiet, wygoda i ponadczasowy styl – to wszystko spopularyzowała właśnie Coco. Projektantka mody nigdy nie uważała się jednak za feministkę – jej postawa była wynikiem nie tyle poglądów, co silnego, unikalnego charakteru. Chanel udowodniła tym, że wcale nie trzeba wyznawać feministycznych postulatów, by być pewną siebie, w pełni samodzielną kobietą. Była inspiracją dla projektantów, miłośników mody, ale przede wszystkim: dla zwykłych, prostych kobiet. Biografia Coco Chanel została wydana w kilkudziesięciu interpretacjach, opracowanych przez zupełnie różnych autorów i do dziś bije rekordy popularności.