Codzienne zużycie prądu: jakie sprzęty pochłaniają go najwięcej?

Lodówka

Wydatki na prąd to coraz bardziej znacząca pozycja w domowym budżecie Polaków. Warto wiedzieć, które z codziennie włączanych urządzeń pochłaniają go najwięcej i umieć rozsądnie nimi gospodarować.

Lodówka jest zazwyczaj największym pożeraczem prądu w domu. To duże urządzenie podłączone do gniazdka 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Bywa, że generuje jedną piątą naszego miesięcznego rachunku za energię elektryczną. Im starsza lodówka, tym więcej jej zużywa. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej klasom energetycznym i wybrać urządzenie oznaczone literką A. To pozwoli nam zaoszczędzić do kilkuset złotych rocznie.

Zmywarka

Dla jednych posiadanie zmywarki do naczyń to przejaw luksusu czy lenistwa, dla innych – podstawowe urządzenie domowe oszczędzające czas i siły. Przeciętna zmywarka przy jednym myciu naczyń zużywa średnio 1 kWh prądu. To około pięć razy mniej niż przy zmywaniu ręcznym. Musimy jednak pamiętać, że zmywarka będzie ekonomiczna tylko wtedy, gdy całkowicie ją zapełnimy. Poza tym warto pamiętać, że programy z niższą temperaturą wody zużywają nawet jedną trzecią energii mniej.

Telewizor

Jednym z najbardziej brawurowych sposobów na oszczędzanie w naszym domu jest… sprzedaż telewizora i rezygnacja z kablówki bądź satelity. Oznacza to brak wydatków na operatorów telewizyjnych i mniejsze opłaty za prąd oraz więcej czasu i niezależności. Jeśli chcemy obejrzeć jakiś film, możemy zrobić to na laptopie wyszukując produkcje dostępne online lub pożyczając DVD od znajomych. Poza tym laptop pobiera zdecydowanie mniej prądu niż telewizor.

Energia z gniazdka

Myśląc o energochłonnych sprzętach pamiętajmy, że możemy obniżyć też koszt pobieranego przez nie prądu. Za napięcie w gniazdkach elektrycznych odpowiada operator systemu energetycznego, natomiast opłaty za zużytą energię mogą pobierać od nas zupełnie inne, niezależne firmy. W tym roku pojawił się nowy gracz na tym rynku kierujący swoją ofertę do użytkowników indywidualnych – Pewna Energia. Mimo że działa od niedawna, opinie o Pewnej Energii wskazują na to, że jej klienci są zadowoleni z jakopinie o Pewnej Energiiości usług. “Sprawdziłam stawki na stronie i zadałam sobie takie pytanie: czemu od lat przepłacam za prąd skoro można go mieć nawet o połowę taniej niż u dotychczasowego dostawcy? Poświęciłam kilka minut na telefon do firmy, resztą zajęli się sami” – opowiada Jan M na jednym z internetowych forów.

Od kilku lat mamy prawo swobodnego wyboru sprzedawcy prądu niezależnie od miejsca zamieszkania. Warto zdecydować się na konkretną, najkorzystniejszą dla nas ofertę.