Copernicus Festival: piękno w Krakowie

W trakcie Copernicus Festival będzie można zastanowić się nad kryteriami piękna, jego naturą, a także zobaczyć, jak pojęcie piękna funkcjonuje w matematyce, fizyce czy religii.

 Piękno jest zjawiskiem równie znaczącym co tajemniczym. Występuje w naturze i w kulturze, ale jego istotę trudno uchwycić. Nasze subiektywne odczucia estetyczne zależą od wpływów zarówno społecznych, jak i biologicznych, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Od 17 do 22 maja w Krakowie odbędzie się Copernicus Festival, popularyzujący jeden z kluczowych elementów kultury – naukę. To właśnie nauka kształtuje nasz sposób postrzegania świata i wpływa na całość tego, co nazywamy kulturą. Istnieje pokusa, by teorie naukowe przeciwstawiać sztuce i literaturze, gdy tymczasem należą one do rdzenia tradycji Zachodu. W tym roku Copernicus Festival dotyczył będzie pojęcia piękna. Czy znaczenie estetyki wynika z naszych ewolucyjnych przystosowań do postrzegania świata? A może piękna nie da się zredukować ani zdefiniować? W trakcie wykładów, spotkań, wystaw i debat będzie można zastanowić  się, czym jest piękno i jaką rolę ma do odegrania w naszym życiu.

Gościem festiwalu będzie prof. Semir Zeki, twórca neuroestetyki – dziedziny prowadzącej badania reakcji mózgu na sztukę. Na Copernicus Festival wykłady wygłoszą także Gregory Chaitin (wybitny matematyk zajmujący się m.in. problemem złożoności) i Julian Barbour (fizyk twierdzący, że czas to pojęcie zbędne). Pasmo Perceptio przedstawiać będzie piękno w niekonwencjonalny sposób – czy to w kuchni (dyskusja “Piękne żarcie” z Wojciechem Nowickim i Markiem Bieńczykiem), czy w muzyce (koncert “Symetria w muzyce” z wykładem prof. Anny Brożek). Pasmo Inventio natomiast pokaże związki sztuki z nowymi technologiami: podczas wystawy będzie można zobaczyć m.in. ekrany 3D, rzeźby kinetyczne, eye-trackery, Samsung Oculus i walki robotów, na wykładach poruszymy zaś tematy związane wirtualną rzeczywistością, designem i estetyką interakcji.

W programie są także: Wykład Lemowski, który wygłosi Stefan Chwin, filmy w kinie Mikro (m.in. “Wielkie piękno”) i koncert Julii Marcell. Wszystkie wydarzenia festiwalowe są darmowe. Więcej informacji na www.copernicusfestival.com