Covid-19 atakuje łożysko podczas ciąży. Wskazują na to coraz liczniejsze badania

Niewielkie badanie wykazało, że Covid-19 może prowadzić do uszkodzenia łożyska w czasie ciąży. Choroba wywoływana przez nowego koronawirusa może utrudniać właściwe funkcjonowanie łożyska i przekazywanie tlenu czy składników odżywczych płodowi. Lekarze uspokajają, że to wstępne ustalenia, a grupa badawcza była zbyt mała, aby wyciągać daleko idące wnioski.

Badanie przeprowadzono u zaledwie 16 ciężarnych kobiet, u których w czasie ciąży potwierdzono obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Badania histopatologiczne łożyska przeprowadzono bezpośrednio po porodzie. Wykryto, że mogło dochodzić do braku przepływu krwi od matki do płodu oraz powstawania zakrzepów w łożysku.

Może to wpływać na rolę łożyska w dostarczaniu tlenu i składników odżywczych z krwiobiegu matki do rosnącego dziecka oraz utrudniać usuwaniu produktów odpadowych z krwi dziecka.

Pomimo małej grupy badawczej, autorzy analizy podkreślają, że badanie jest największym jak dotychczas skupiającym się nad wpływem Covid-19 na łożysko.

 

 

– Nie chcę wyciągać obszernych wniosków z małego badania, ale ten wstępny wgląd w to, jakie Covid-19 może powodować zmiany w łożysku, ma pewne znaczące implikacje dla zdrowia ciąży – mówi dr Emily Miller, adiunkt położnictwo i ginekologii na Northwestern University Feinberg School of Medicine, współautorka badań opublikowana w American Journal of Clinical Pathology.

– Musimy przedyskutować, czy powinniśmy teraz zmienić sposób monitorowania kobiet w ciąży – dodaje badaczka. Sugeruje bardziej uważne badania USG płodu oraz kontrolę przepływu tlenu przez łożysko.

 

Więcej badań, większe ryzyko

Z opinią autorki badań nie zgadza się dr Denise Jamieson cytowana przez CNN.

– Przeprowadzanie dodatkowych badań przesiewowych i testów wiąże się z różnego rodzaju ryzykiem, które może prowadzić do nieprzewidzianych wyników – powiedział Jamieson, która kieruje oddziałem ginekologii i położnictwa w Emory University School of Medicine w Atlancie.

Jej zdaniem wyniki badań przynoszą więcej pytań niż odpowiedzi i w tej chwili nie ma potrzeby wprowadzania dodatkowych procedur w opiece nad kobietami w ciąży.

Jamieson przypomniała też, że dotychczasowe badania prowadzone nad zdrowiem noworodków urodzonych przez kobiety z Covid-19 nie pokazują, żeby infekcja u matki miała znaczący wpływ na zdrowie dziecka. Jednak te badania również są dopiero w fazie wstępnej.

 

Bez szkody dla dziecka

Dysfunkcje łożyska nie wpłynęły na zdrowie noworodków w badaniu przeprowadzonym przez zespół dr Miller. Mimo że w kilku przypadkach łożysko było o wiele mniejsze, niż powinno oraz odnotowano problemy z przepływem tlenu, dzieci urodziły się zdrowe.

Czternaście niemowląt biorących udział w badaniu urodziło się w terminie, z normalną wagą i wynikami Apgar. Jedno dziecko było wcześniakiem.

Jedna z pacjentek doznała poronienia w drugim trymestrze ciąży. Przechodziła zakażenie koronawirusem bezobjawowo, więc lekarzom nie udało się ustalić, czy infekcja miała związek z poronieniem.

 

Zachowaj spokój

Autorzy badania mówią, że choć wyniki mogą być niepokojące, kobiety w ciąży nie powinny popadać w panikę. Zalecają przestrzeganie wyznaczonych zasad dystansu społecznego i zachowania higieny oraz maksymalnego unikania kontaktu z osobami postronnymi.

W razie jakichkolwiek wątpliwości bądź pojawienia się objawów chorobowych, kobieta niezwłocznie powinna zgłosić się do lekarza.

– Coraz więcej dowodów wskazuje na to, że Covid-19 nie dotyka kobiet w ciąży bardziej niż reszty z nas, czym martwiliśmy się na początku pandemii. Ale Covid-19 jest nadal poważną chorobą, którą należy poważnie potraktować i dokładnie przestudiować – powiedziała Jamieson.